Фото Херсона 1950-х років з архіву американського дипломата Мартіна Манхофа

Знайдене фото, зроблене в Херсоні в 1950-х роках американським дипломатом Мартіном Манхофом. На цьому фото зліва від працюючої паротурбінної станції видно щогла барка Товарищ. Про це пише херсонське інформаційне видання МОСТ.

Майор Мартін Манхоф провів у Радянському Союзі понад два роки на початку 1950-х років. Він працював помічником військового аташе в американському посольстві, розташованому неподалік Червоної площі. Манхоф не упускав можливостей, будучи обдарованим фотографом, він відзняв сотні сценок із повсякденного радянського життя – як у Москві, так і в інших регіонах СРСР. Після звинувачень у шпигунстві майор Манхоф виїхав із країни, але захопив із собою котушки 16-міліметрової кіноплівки, а також сотні кольорових слайдів та негативів, знятих за час роботи в СРСР.

У США матеріали Манхофа виявилися нікому непотрібними. Вони припадали пилом у картонних коробках у приміщенні колишньої автомайстерні, загубленої на північному заході країни, поки їх не виявив історик із Сіетла.

Серед них виявився унікальний знімок Херсона. Зроблений він був наприкінці березня – на початку квітня 1954 року з вікна третього поверху готелю на розі нинішніх вулиць Соборної та Рішельєвської. На знімку зафіксовано нинішній Успенський сквер, де тоді стояв пам’ятник Серго Орджонікідзе. Проєкт, під час якого було опубліковано цей унікальний знімок, ще не закінчено, і автори не опублікували листа дружини дипломата, в якому та описує поїздку до Херсона, але на карті подорожей сім’ї зазначено, що в листах вона згадувала Херсон. Сподіватимемося, що вже найближчим часом ми дізнаємося, навіщо американський дипломат відвідував Херсон.

В березні 1954 року радянська газета “Труд” фактично звинуватила чотирьох американців у шпигунстві. А 26 березня 1954 року Нью-Йорк Таймс спростувала цю інформацію. “Сіеттл Таймс”, посилаючись на американські телеграфні агенції, також повідомила про висунуті в газеті  звинувачення і звернулася за коментарем до матері Мартіна Манхофа. Та, у свою чергу, відкинула всі звинувачення та сказала, що у червні спливає термін перебування її сина в Москві.

“Сподіваюся, йому вдасться звідти вирватися.Мені буде набагато краще, коли він повернеться додому”, – цитує газета матір Манхофа.

Жодних негайних дій за опублікованими у газеті “Труд” публічними звинуваченнями не було. Мартін пропрацював у Москві ще два місяці, і за цей час їм із дружиною навіть вдалося з’їздити до Києва. Найімовірніше, саме тоді вони й відвідали Херсон.