Херсонці під час російської окупації створювали мультики

Мультики поширені у соцмережах і вже стали вірусними. Їх створили херсонські кінематографісти, які починали працювати в окупованому Росією місті. Щоб приховати імена, вони вигадали творчу студію “Муха на дрючку”. Під цим брендом виходить вже їхній третій мультфільм. Розмову з Суспільним спільнота виклала в себе на сторінці в Facebook.

Мультик “Про Ігната…” був створений в окупованому Росією місті. Максимально лайливий і жорстокий. Це пародія на російський мультфільм про хлопчиків Івана та Миколу, які товаришували, але згодом Микола став дружити з іншими, за що його треба було побити. Пропагандисти намагались пояснити своїм дітям причини вторгнення в Україну.

“Я пам’ятаю, що цей мультфільм викликав у нас максимальне обурення. Насправді це насильство над дітьми – це відверта безсоромна пропаганда. У нас така була реакція – абсолютний гнів, абсолютна лють на цей продукт. І в той же день, як тільки ми його побачили, ми сіли писати сценарій пародії на цей мультфільм. І мета була – зробити цю пародію максимально неполіткоректною, максимально злою, тобто цей мультфільм майже повністю складається з якоїсь “похабщини”, матюків і жорстокості. Тому що мало того, що вони прийшли в наш дім, в наше місто, так вони це й своїм дітям, на майбутнє покоління промивають мозок, щоб вони ненавиділи нас, щоб вони ставали гарматним м’ясом для цієї нескінченної війни”, розповів співавтор сценаріїв Устин Данчук.

З поширенням першого мультика допоміг український аніматор Микита Лиськов. Згодом “Ігнат” став вірусним. Саркастична пародія на пряму Геббельсівську пропаганду мала спрацювати і підняти дух українців. Після того, як Устин Данчук виїхав влітку з окупованого Росією Херсона, йому доводилось давати інтерв’ю різним виданням, в тому числі й іноземним, де він мав пояснювати, що відбувається в Україні.

“Мені доводилось використовувати цю метафору: уявіть, що вас сусід прийшов до вас додому і оселився у вас на кухні, забрав її, встановлює свої правила, розкидає сміття і бруд в коридорі. Ось мультфільм про Ігната, це оце порівняння, оця метафора перетворена на мультфільм”, сказав Устин.

Команда “Муха на дрючку”  це Володимир Рейнхарт, художник і аніматор. Устин Данчук – співавтор сценаріїв та режисер. Андрій Польшин – аніматор. Озвучує мультики актор Херсонського обласного театру імені М. Куліша Микола Степаненко. Кінематографісти й аніматори наступним після “Ігната” створили мультик про херсонських колаборантів.

“Ми намагались дослідити причину, чого люди зраджують і хто саме зрадники, щоб пояснити світові, що зрадники – це маргінали чи корумповані наскрізь політики. Сприймати їх, як якусь владу, як писали у багатьох відомих західних ЗМІ, це було смішно. Ми ж знаємо, хто ці люди”,  сказав Устин Данчук.

Третій мультик “Post T” зараз  на постпродакшені. Він  про досвід війни і про посттравматичний синдром, який певною мірою проявлятиметься в кожного.

“Ідея була Володимира – показати, як людина хоче абстрагуватись від спогадів про війну за допомогою музики. Людина ходить весь час в навушниках, щоб ізолюватись від спогадів. Без навушників  потрапляє у світ жахливих спогадів. Я написав сценарій. Анімацію зробив Володимир в Херсоні, більшу частину  після деокупації. Мультфільм вийшов дуже агресивний, дуже жорстокий, бо ми розуміємо, що не можна уникати цих жахливих подробиць, треба за допомогою мистецтва їх показувати”,  сказав кінематографіст.

Крім цих анімацій, херсонські митці створюють коротенькі відео по 10-15 секунд для різних соцмереж. Це їхній спосіб підтримати українців у важкі часи: мовою мистецтва передати все, що зараз ми всі переживаємо.