Херсонський партизан розповів про катування агентами ФСБ (відео)

Херсонця Олександра Дьякова 17 днів незаконно утримували в ІТТ по вулиці Теплоенергетиків, 3. Чоловіка регулярно допитували та катували агенти ФСБ. Зокрема, під час одного з допитів намагались змусити бити електричним струмом друга і навпаки. Про це Олександр Дьяков розповів виданню “Ukrainian Witness”.

Олександр Дьяков разом з групою інших херсонців збирав дані про російську окупаційну владу та колаборантів і передавав їх українським спецслужбам. Чоловік думає, що телефони партизанів прослуховували – так їх знаходили та викрадали.

“Я знав, що рано чи пізно росіяни мене теж знайдуть”, – каже Дьяков.

Його затримали 17 серпня вдома у друга. Чоловіка привезли в ізолятор тимчасового тримання, де вже утримували багатьох знайомих йому херсонців. У камерах, розрахованих на трьох, тримали по шість-сім людей. Ув’язнені спали на підлозі. Вентиляція не працювала, повітря було гаряче та вологе.

“Слідчі мене раз запитали, чи виводять нас на прогулянку. Я кажу: “Яка прогулянка? Ми сидимо в камері цілодобово”. Вони були самі трохи здивовані. Напевно очікували іншої відповіді”, –  розказує Дьяков.

Полонених регулярно допитували. Це робили співробітники ФСБ Росії. На першому допиті чоловіка посадили навпроти його друга, з яким вони збирали інформацію про росіян. Спочатку їх катували електричним струмом по черзі на очах один в одного.

“А потім кажуть другу: “Підключай його, бий струмом”. А мені кажуть, щоб я його бив”, – згадує колишній полонений.

Затримані не погодилися катувати один одного. Інший чоловік попросив бити струмом лише його, бо знав, що у Дьякова хворе серце, але росіяни продовжили знущатися з обох.

“Досі не відчуваю двох пальців. Це, ймовірно, наслідок ударів струмом, бо вони на пальці підключали дроти та били через них”, – говорить Дьяков.

Росіяни використовували не тільки струм. Один з полонених, колишній поліцейський, розказував Дьякову, що у підвалі йому на голову натягли футболку та почали лити на обличчя воду. Усіх полонених допитували та катували в підвалі ізолятора. Крики звідти долинали майже цілодобово.

“Може хтось і не вижив, коли його катували, я цього не виключаю. Якби мене ще кілька разів до електрошокера під’єднали, я б, може, теж не вижив – серце б не витримало”, – згадує чоловік.

Дьякова допитували чотири рази. Росіяни також били його дубинками та берцями. Від побиттів у Дьякова боліла нога. На кожному наступному допиті чоловік просив про медичний огляд чи допомогу.

“Я закривав ту ногу і руками, і другою ногою намагався. Вони прибирають”, – розказує він.

Чоловіку зламали ногу, вона опухла, з’явилися пухирі. У відкриті рани потрапила інфекція. Тільки тоді росіяни вирішили відвезти полоненого до лікарні. Під час допитів росіяни постійно погрожували йому розправою.

“Ми тебе тут заб’ємо насмерть, похоронимо, і ніхто тебе шукати не буде. Я взагалі думав, що мене до лісу везуть, а не лікуватися”, – згадує Дьяков.

Чоловіка привезли до лікарні другого серпня 2022 року. Йому зробили дві операції. Три тижні, що він лежав на реабілітації, біля дверей палати стояли російські охоронці. 24 жовтня лікар допоміг полоненому втекти. До звільнення Херсона Дьяков переховувався у друзів. В ніч на 11 листопада чоловік почув рух військових колон та гучну українську музику – одразу зрозумів, що в місто заходять ЗСУ.