Річниця захоплення військовими РФ Херсона (відео)

Першого березня 2022 року російські війська захопили Херсон. По вулиці Перекопській їхала броньована техніка з літерою “Z”. Там російські військові розстріляли автівку, у якій їхали мирні жителі. Також поцілили з танка в багатоповерхівку, внаслідок чого загинули херсонці і три квартири вигоріли повністю. Суспільне зібрало спогади херсонців про той день.

Херсонець Олег Кислий живе біля ТЕЦ. Рік тому, першого березня, зі свого вікна чоловік бачив, як перші російські БТРи заїжджали у місто.

“Я сидів і через решітку на балконі дивився, як росіяни заїжджали на важкій техніці. Було страшно, здавалось, що я один і мене видно звідусіль. Їхня техніка йшла повільно, наводячи страх. У місті українських військових та поліції не було, всі були дуже налякані”, – говорить херсонець.

Дочка Ганни Щербатової живе на вулиці Перекопській. Від руху колон російської військової техніки тремтіла земля. По людях, які визирали з вікон, відкривали вогонь.

“Я коли вперше їхала на дачу, то по боках траси бачила, мабуть, штук десять машин, які були повністю спалені”, – каже дівчина.

Першого березня російські війська оточили Херсон. Армія РФ зайшла з боку Шуменського мікрорайону, де херсонська тероборона спробувала дати їй відсіч. У цей день військові РФ обстріляли житлові будинки на ХБК і Таврійському мікрорайоні, поцілили в школу та спалили ТРЦ “Фабрика”, було захоплено залізничний вокзал та річковий порт. Тоді найбільших руйнувань зазнало передмістя Херсона – Антонівка, Наддніпрянське, Жовтневе та Молодіжне.

Четвертого березня херсонці вийшли на площу Свободи з українськими прапорами. П’ятого березня 2022 відбувся перший масовий мітинг жителів міста під гаслом “Херсон – це Україна”. Тоді ж херсонський поліціянт Влад Пастухов заскочив на російський БТР – і це стало одним із символів руху спротиву. Разом з першими протестами почалися і перші викрадення людей.

“Спочатку працівники ФСБ працювали виключно вночі. Вдень затримань не було, можливо, тому що боялися викликати реакцію нашого суспільства. Але вночі люди зникали. Приїжджали забирали людей, вивозили на допити. Ще не було організованих катівень”, – розказує перший заступник голови РВА Юрій Соболевський.

У квітні російські спецслужби викрали Херсонського міського голову Ігоря Колихаєва, його місцеперебування дасі невідоме.

За словами прессекретарки обласної прокуратури Анастасії Весіловської, під час російської окупації міста російські військові незаконно затримали міського голову та повезли у невідомому напрямку. Це сталося 28 червня 2022 року у День Конституції України.

Окупація Росією Херсона тривала вісім з половиною місяців. 11 листопада 2022 року Збройні Сили України звільнили місто від російських військ.