Росіяни вивезли цивільних заручників до російського слідчого ізолятора Лефортово

Цивільних заручників з Херсона перемістили в слідчий ізолятор Лефортово в Москві. Проте, їхнє утримання не підтверджено Міжнародним комітетом Червоного Хреста. Про це повідомила Медійна Ініціатива.

Вдалось дізнатись про вісьмох херсонців, яких літом майже одночасно викрали російські військові. Їх звинувачують в підготовці та вчиненні акту міжнародного тероризму. Якщо їх визнають винними, їм загрожує від 10 до 20 років позбавлення волі, або пожиттєве ув’язнення.

  1. Юрій Кайов, волонтер Червоного Хреста, 40 років;
  2. Сергій Офіцеров, менеджер з продажу побутової техніки та меблів, 46 років;
  3. Сергій Ковальський, фермер, колишній військовослужбовець ЗСУ, 32 роки;
  4. Костянтин Резнік, підприємець, 58 років;
  5.  Сергій Кабаков, менеджер з продажу, 49 років;
  6. Денис Лялька, колишній військовослужбовець ЗСУ, 34 роки;
  7. Сергій Гейдт, автомеханік,  41 рік;
  8. Олег Богданов, колишній чиновник, 50 років.

Лефортово – це найсуворіша вʼязниця в Росії, в якій утримують людей, що становлять загрозу тоталітарному режиму, каже український журналіст Роман Сущенко, якого в 2016 році незаконно заарештували в Москві і який два роки відсидів у слідчому ізоляторі Лефортово.

“За радянських часів там до винесення обвинувального вироку тримали дисидентів. Лефортово має потужну охорону, колючий дріт, камери спостереження та протидроновий захист. Шлях туди пролягає крізь мережу коридорів і ретельних перевірок”, – розповідає Роман Сущенко.

Будівля чотириповерхова, також є підвальні приміщення. Загалом у Лефортово 206 камер, чотири з них – здвоєні. Під ними – балкони, між балконами натягнута сітка, щоб запобігти самогубствам. Конвой, який виводить в’язнів на слідчі дії чи прогулянку, зазвичай складається з двох людей, які уважно стежать за ув’язненими.

“Розмір камери в Лефортово – два з половиною на чотири метри. В камері розміщені три або два ліжка, столик, металева шафа для збереження особистих речей. Всі меблі вбетоновані. В куті – туалет і умивальник. У кожній камері є заґратоване вікно”, – говорить Сущенко.

Світло в приміщенні ввімкнене цілодобово. Крім відеокамери спостереження в камерах є окуляр, крізь який наглядачі підглядають за поведінкою ув’язненого. На кожному поверсі розміщені кнопки тривоги. Переміщення всередині будівлі відбуваються таким чином, щоб жоден ув’язнений не перетинався з іншими. Ліфтом переміщують тільки у  прогулянковий двір.

“На першому поверсі є майданчик. Там десять двориків різного розміру для не більше двох осіб. На четвертому поверсі, майже на даху, є схоже приміщення. Там понад двадцять двориків. Ліворуч і праворуч – двері з окуляром, над головою – ґрати, крізь які видно лише небо”, – говорить Роман Сущенко.

В Лефортово годують тричі. Вранці – манна або рисова каша на молоці. На обід – перше, друге, компот чи кисіль. Ввечері – каша з рибою. М’яса та овочів не дають. В кожній камері висить внутрішній розпорядок з правами та обов’язками ув’язненого.

“Розподіл в’язнів по камерах хаотичний. В будь-який момент наглядачі можуть перемістити тебе до іншої камери. У Лефортово є медична частина. Після прибуття у людини беруть відбитки пальців, кров, фіксують ДНК, татуювання, оглядають всі шрами. Все це записують в досьє і це досьє назавжди залишають у Лефортово. Фельдшер приходить до в’язнів щодня. Лікарі в Лефортово мають найелементарніші ліки, але спеціалізовані ліки можна дістати через волонтерів і з дозволу адміністрації. В Лефортово є стоматологи, хірурги і терапевти”, – говорить журналіст.

Роман Сущенко свідчить, що під час його утримання в Лефортово до ув’язнених часто приходив психолог, який намагався зрозуміти настрій ув’язненого, його схильність до суїциду. Слідчі дії з ув’язненими зазвичай здійснюють в управлінні ФСБ поруч із будівлею ізолятора або на першому поверсі Лефортово.

“Російське законодавство передбачає адвоката. Росіяни надають адвоката за призначенням, який має ліцензію, відпрацьовує державні кошти та отримує настанови.  Такого адвоката можна порівняти із Медведчуком у справі Стуса. Є ще адвокати, яких наймають родини, вони їм платять, тому ті відпрацьовують. Але, зважаючи на поточну ситуацію з війною, вони боятимуться, перебуватимуть під постійним наглядом та примусом”, – говорить журналіст.

Стало відомо, в яких умовах наразі утримують українських заручників у Лефортово. Перший місяць після переведення до Лефортово чоловіків тримали в окремих камерах по одному. Згодом їх перевели у двомісні камери. Під час прогулянок українці часто співають гімн, а стіни прогулянкових двориків обмалювали українськими тризубами. Інколи заручники вигукують: “Слава Україні!”, коли їх ведуть у прогулянковий дворик. За це їм загрожує карцер.