СБУ викрила понад 30 освітян, які займались русифікацією захоплених Росією українських шкіл

Служба безпеки системно викриває прихильників Росії, які допомагають російським окупантам запроваджувати російські програми освіти в окупованих ними районах півдня та сходу України. Про це Служба безпеки України повідомила на своєму сайті.

З початку 2023 року більше ніж 30 педагогам повідомлено про підозру у добровільній співпраці з Росією. Серед них – керівники створених російськими окупантами відділів освіти, а також директори захоплених українських шкіл та ліцеїв.

“У ході стабілізаційних заходів у звільненому Херсоні викрито очільниць двох середніх навчальних закладів, які знищили українські підручники та нав’язували російське бачення історії України. Вони змушували вчителів проводити заняття російською мовою за навчальними програмами Росії. У разі відмови – погрожували повідомити до російських окупаційних органів та залякували переслідуваннями з боку росіян. А у тимчасово захопленому Сєверодонецьку ідентифіковано очільницю місцевого відділу освіти терористичної організації «ЛНР». З початку вересня минулого року вона активно відновлювала роботу освітніх інституцій на користь РФ. Для цього закликала місцевих педагогів підтримати російських загарбників та влаштовуватись викладачами у підконтрольні їм школи. У разі згоди обіцяла лояльне відношення російських окупантів та зарплату в російських рублях. Крім того, викрито керівницю, так званого, районного управління освіти Новопсковського району ЛНР, яка періодично організовує поїздки вчителів на курси переформатування до російського міста Воронеж”, – йдеться в повідомленні СБУ.

Наразі цим та іншим фігурантам повідомлено про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ст. 111-1 (колабораційна діяльність);
  • ст. 111-2 (пособництво державі-агресору).

Тривають комплексні заходи для притягнення винних до відповідальності. Розслідування проводили співробітники СБУ Херсонської, Донецької та Луганської областей за процесуального керівництва органів прокуратури.