Таємна зброя України – звичайні люди, які шпигують за російськими військами

Під час окупації Херсона російськими військами у місті діяло велике угруповання українських партизанів, яке займалося розвідкою для ЗСУ. Про це пише видання The Wall Street Journal.

Партизани стежили за дорогами, що ведуть до міста, дивилися відео з вуличних камер, спрямованих на ключові перехрестя, та виїжджали на велосипедах у поля. Вони стежили за російськими окупантами всю частиною свого повсякденного життя в окупації, зігравши ключову роль у коригуваннях точних ударів, які змусили Москву вивести війська з правого берега Дніпра.

“Під час окупації великий магазин електроніки служив російським військам як польовий шпиталь, казарми та склади для продовольства. Однак потім українські сили завдали удару по магазину, повністю знищивши його. Це була одна із численних атак, яку вдалося здійснити саме завдяки партизанам. Перед атакою невелика група місцевих українських активістів надсилала українським військовим фотографії місцеперебування росіян та координати через канал Telegram”, – повідомляє видання.

Розвідник української бригади, який збирав інформацію від цієї групи, поділився, що робота партизанів стала величезною допомогою для Збройних сил України.

“Ці люди бачили, як рухаються російські танки, вони бачили, куди солдати ходять обідати, де влаштовують вечірки, де перуть білизну, і ділилися цією інформацією з нами. Без них наша армія нічого не знала б. У Чорнобаївці під Херсоном один партизан цілими днями стежив зі своєї квартири на прилеглих дорогах. Він наближав смартфон, якщо бачив щось нове”, – коментує військовий”.

Зазвичай військовим потрібно було близько 15 хвилин, щоб діяти. Менше, якщо був помічений російський “Бук” чи інша система протиповітряної оборони, яка є пріоритетною ціллю.

“Фото чи відео, надіслане партизанами, розглядалося як доказ російської позиції, якщо були дані координати, перевірялася ціль, іноді використовувалися безпілотники”, – розповідає військовий.

Максим, автомеханік, який був учасником, тричі їздив до окупованого Росією Криму з російським офіцером, чию машину він допомагав лагодити в Херсоні. Весь цей час Максим збирав цінну інформацію для українських військових.

“Коли ми приїхали в кримський Сімферополь під час третьої поїздки, Максима запросили випити російські офіцери. Він передав деталі розмови, які допомогли військовим підтвердити, що багато російських військових проживають не в місті Херсон, а в Тарасівці, на півдні. Перед кожною поїздкою ми розмовляли, обговорювали, що нам потрібно дізнатись”, – розповідає Андрій.

Весільний артист Ігор Котелевич заявив, що входив до групи, яка підкладала вибухівку під машини російських офіцерів у Херсоні.

“Поліція втекла з міста, тому ми взяли порядок у свої руки”, – сказав він.

В кінці березня співробітники ФСБ прийшли додому до одного з учасників і затримали його. Невдовзі вони затримали ще двох учасників групи Telegram.

“Ми одразу запідозрили, що хтось із нашої групи доносить на нас”, – розповів Олександр.

Учасники очистили журнали своїх чатів із затриманими та запровадили нове правило: щоранку кожен учасник мав надсилати відео про себе з дому, щоб довести, що їх не затримали. Тих, хто не надсилав такого повідомлення, одразу видаляли з групи. Одного учасника було видалено після того, як його заарештувала ФСБ, але через кілька днів він надіслав власне відео безпосередньо деяким учасникам групи, попросивши їх знову додати його в чат Telegram.

“Було видно, що він сидів у якомусь ізоляторі”, – сказав Олександр. Він та інші вирішили не відновлювати чоловіка в групі.

Через десять днів співробітники ФСБ прийшли додому до батьків Олександра в Херсоні і провели обшук. На той час Олександр отримав фальшиві документи та жив у квартирі друга. Його дружина з донькою виїхали у квітні до Франції. Ще один із членів групи Telegram був технічним фахівцем, який перехоплював російські комунікації та редагував їх, щоб усунути білий шум. Завдяки цим перехопленням українські війська завчасно попереджали про напади та полегшували визначення розташування російської артилерії.

Олексій Данілов, голова Ради національної безпеки і оборони України, заявив, що партизани, подібні до херсонських, допомагатимуть Україні в продовженні кампанії з повернення контрольованих Росією територій.

“Так буде і в Донецьку, і в Луганську, і всюди”, – наголосив він.