Вчителька з Херсона навчає онлайн своїх чотирикласників та працює з українськими дітьми в Нідерландах

Олександра Грищук навчає українських дітей у школі міста Гротехаст в Нідерландах, працює онлайн зі своїми чотирикласниками Херсонської школи №28 і паралельно вивчає нідерландську мову. Студентка ХДУ вирішила навчатись за програмою подвійного диплома – закінчила український і польський бакалаврат. У грудні 2021 року вона отримала диплом магістра, вже працювала класним керівником. Попереду були плани і мрії. Але почалась війна. Як із Херсона Олександра потрапила до Нідерландів і як вдається зараз навчати херсонських учнів і дітей з різних куточків України, Олександра Грищук розповіла Суспільному.

У перші дні війни Олександра намагалась працювати – проводила онлайн уроки. ЇЇ родина вирішила переїхати з Херсона в батьківський приватний будинок в Олешках. За Антонівський міст йшли жорстокі бої. Його контролювали російські військові. Втім, родина вирішила йти пішки на лівий берег.

“Все ж таки з мамою вирішили ризикнути, і після роботи, прихопивши свого собаку, рушили в Олешки. Російські військові попередили, що стрілятимуть, і міст був майже порожній. Попереду нас за пів кілометра йшли дві жінки, а за нами також йшов якийсь чоловік. Так от його застрелили. Я чула постріли, чула реакцію інших людей, але боялася обернутися та побачити це. Ми бачили розстріляні машини. Тільки ми перейшли міст, як на ньому знову почався бій наші війська намагалися відбити його у росіян”,  пригадує Олександра.

Ще до середини квітня Олександра вчила херсонських дітей онлайн.

“Обрали час для занять із дванадцятої години, бо зранку всім батькам доводилося бігати по хліб, стояти в чергах за продуктами. Навчання майже ніхто не кинув. Дехто періодично попереджав, що з тиждень не будуть вчитися бо люди виїздили, шукали прихисток в інших містах, облаштовувалися на новому місці. Із 32 учнів на уроках мінімум 25 були щодня”, розповіла жінка.

Разом з сестрою і матусею переїхали знов до Херсона, але тут зрозуміли, що потрібно виїжджати з окупації. Довго не могли знайти перевізника, і врешті виїхали на Миколаїв через Баштанку. Довелось їхати стоячи в автобусі, але дістались до Хмельниччини. Потім був польський Перемишль, а далі вже на північ Нідерландів. У переїздах Олександра не полишала свою роботу.

“Поки чекали, я не могла проводити уроки в повному обсязі  лише надсилала завдання для виконання та перевіряла отримані від учнів роботи. Цей тиждень якраз був останнім у навчальному році, бо навчальний рік вирішили закінчити достроково 30 квітня. Діти пішли на канікули. І щойно я приїхала на нове місце тимчасового проживання та розклала речі, підбила документацію, заповнила та розіслала батькам табелі. І після цього зрозуміла, що є час трохи видихнути та відпочити”,  сказала вчителька.

Зараз родина живе в селі Незайл і Олександра працює у школі у Гротехасті асистентом вчителя. Вона володіє англійською, спрацював і подвійний диплом, який отримала в ХДУ. Втім, доводиться вчити нідерландську. Продовжує вести своїх херсонських чотирикласників, а також навчати українських дітей, які зараз живуть на півночі Нідерландів.

“У Нідерландах я працюю з українськими дітьми, яких привозять до нашої школи з селищ у радіусі 20 кілометрів. У нашій школі є три виключно українські класи. Для кожного класу я повинна скласти окрему програму. До жовтня викладала українську мову, читання та математику”,  сказала Олександра Грищук.

Українським дітям, які перебувають за кордоном, доводиться відвідувати місцеві школи, а ввечері займатись за українською програмою, щоб не втрачати навчальний рік.

“Дві школи, звісно, важко, але всі стараються, виконують домашні завдання. В учнів, які лишились в Україні, зараз часті перебої зі світлом. Але шукаємо можливості для зв’язку, для підключення на перерві навіть, спілкуємося через месенджери. Звісно, це вимагає багато часу і зусиль, але мені дуже подобається, що діти дійсно стараються”,  додала вона.

Олександра планує повернутись до Херсона. Там рідні стіни, улюблена робота й учні, з яким підтримує зв’язок дистанційно. А поки працює у двох школах, вчить мову і всюди відчуває підтримку жителів країни, яка дала прихисток у важкі часи.

“Нідерландці підтримують Україну. Цікавляться, що там відбувається, розпитують про новини та хочуть знати більше. Коли на Різдво в Херсоні росіяни влаштували стрілянину і загинули багато людей, кожен із нідерландців, кого я бачила в той день, висловлював співчуття та розпитував, пропонував допомогу. Я не зустріла ще жодного нідерландця, який не був би за Україну”,  сказала Олександра.