Як живуть люди в Таврійському на Херсонщині, в якому не залишилось жодного вцілілого будинку (фото)

На межі Херсонської та Миколаївської областей розташоване село Таврійське Правдинського старостату. На початку березня 2022 року російські військові його зруйнували – там не залишилось жодного цілого будинку. Майже всі місцеві жителі змушені були виїхати з села. Тепер, після звільнення Херсона, люди починають повертатися. Про історію зруйнованого росіянами села дізнавалось Суспільне.

Місцева жителька Ніна Іванівна із родиною повернулась до Таврійського одразу після звільнення правобережної Херсонщини. Село перший раз обстріляли 12 березня 2022 року, з 14 березня – люди почали виїжджати. Залишились лише три люди: чоловік, жінка і один старожил села.

Непошкоджених будинків у селі не залишилось. Тому, як тільки повернулись – почали відновлювати дім.

“Ми приїхали в перший день звільнення села, було дуже страшно, а потім закотили рукава і почали все відмивати та відбудовувати. З кусочків ліпили, в першу чергу дах, вікна позабивали, двері”, – розповідає Ніна Іванівна.

Відновлювати будинки допомагають волонтери та місцева влада. Багато чого місцеві жителі роблять власноруч.

“Нам допомогли друзі перекрити дах, все було зруйноване, розбите, вікна вже вставили, двері. Влада надала OSB-плити”, – каже жінка.

Зараз у Таврійському відсутня електрика, водопостачання та газ. З дровами допомагають благодійники. Люди потроху повертаються додому. Зараз тут живе 34 родини.

“Люди повертаються. Треба відремонтувати хату, накрити її. Сьогодні в нас працює бригада з Івано-Франківська. Живуть чи не живуть люди, якщо немає даху, треба накривати. Там де збережені стропила та балки, покривають плівкою. Тоді вже люди можуть повертатись”, – говорить староста села Любов Шевченко.

Родина Петросян виїхала з Таврійського до Очакова. Зараз навідуються, щоб перевірити в якому стані хата. Коли приїхали, дах у їхньому будинку був вже накритий. Перед тим, як виїхати з Таврійського, Олександру Петросяну довелося поховати сестру і брата, яких розстріляла російська БМП.

“Нам не давали їх забрати. Потім викрали та поховали в Надеждівці на кладовищі, а потім перевезли до церкви. Ми поїхали їх забирати. Йшла колона, ми ховалися, тікали. Приїхали сюди, оскільки їх забрали, не перевдягали, брудних у крові так і поховали”, – розповідає Олександр.

Весь час у їхньому селі перебували українські військові, які не давали армії РФ просунутись далі в напрямку Миколаєва. Через обстріли військових РФ у селі зруйновані всі підприємства. Староста Правдинського округу говорить – зараз працюють над відновленням електрики. Попри все пережите жителі Таврійського не втрачають оптимізму і вірять, що зможуть відбудувати своє село.