З першого квітня рецептурні ліки в аптеці можна буде купити не лише за паперовим, а й за електронним рецептом

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко заявив, що з першого квітня кількість рецептурних лікарських засобів не змінюється, а для українських пацієнтів з’являється додатковий сервіс – електронний рецепт. Про це пише Суспільне посилаючись на слова Віктора Ляшка в етері телемарафону “Єдині Новини”.

Дотепер за електронним рецептом можна було отримати тільки препарати, які були у програмі “Доступні ліки”.

“Першого квітня минулого року ми запровадили можливість отримувати антибіотики за е-рецептами. З першого листопада минулого року додалися наркотичні лікарські засоби. Зараз з першого квітня 2023 року за електронним рецептом можна буде купити всі рецептурні лікарські засоби”, – сказав Ляшко.

Виробник, який проходить реєстрацію, в інструкції прописує, а Міністерство перевіряє за чинним законодавством і зазначає, це рецептурний чи безрецептурний препарат.

“Рецептурний препарат призначається лікарем, прописується тривалість та доза його вживання. В них є, як користь, так можуть бути і негативні наслідки, вживання повинен контролювати винятково лікар. Рецепт – це ще й відповідальність того, хто виписує, і того, хто вживає дані ліки”, – сказав Ляшко.

Рецептурні препарати мають продаватися і вживатися за рецептом лікаря, але водночас в Україні діє воєнний стан і з п’ятого травня 2022 року МОЗ дозволило продаж рецептурних ліків без рецепта в разі належного обґрунтування.

“Ми маємо прифронтові території, де ускладнений доступ до меддопомоги. Але з першого квітня ми запроваджуємо додатковий сервіс, який дозволяє спростити можливість отримання рецептурного препарату. Якщо людина тривалий час вживає рецептурний препарат, їй не потрібно весь час ходити до лікаря, вона може в дистанційній формі отримати рецепт на цей препарат і погасити його найближчій до місця проживання аптеці”, – сказав він.

МОЗ вирішує два питання: доступність та якість і паралельно бореться за безоплатність, розширюючи програму “Доступні ліки” і рекомендує цікавитися у свого лікаря, чи певна група препаратів увійшла до цієї програми.

“Держава відшкодовує вартість лікарських засобів аптеці. А для людини за рецептом цей препарат видається безкоштовно. Майже всі аптеки підключені до електронної системи охорони здоров’я”, – сказав він.

У МОЗ зазначили, що рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів, саме на них потрібен рецепт лікаря. Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем, можна, як і раніше, придбати в аптеці без спеціального рецепта.

“МОЗ не розширює перелік рецептурних ліків та не робить всі лікарські засоби рецептурними. Тобто всі ті ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, з квітня можна буде отримати, скориставшись електронним рецептом”, – йдеться у повідомленні.

Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках. Цей перелік може включати зокрема:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
  • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
  • дякі антигельмінтні препарати;
  • деякі антигістамінні засоби;
  • кроворозріджувальнічі препарати;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.