“Здав Херсон, а тепер тут ховаєшся”, – російська ІПСО

«Здав Херсон, а тепер тут ховаєшся? Всі ви, херсонці, однакові». Відео, на якому українські військові б’ють солдата з Херсона, з’явилось на Youtube, а після того почало поширюватись по телеграм-каналах та на Facebook. Розберімось, наскільки те, що показано в ролику, правдиве. 

Відео було опубліковане місяць тому. Першоджерело зібрало лише 70 переглядів.

«Українські військовослужбовці б’ють мобілізованого солдата з Херсона, звинувачуючи його в зраді», — йдеться в підписі до відео.

– Що, Василь? Де ця падлюка херсонська?

– Ось сидить. Що ти, падла херсонська, здав Херсон, а тепер тут ховаєшся?.

Один з начебто військових починає бити херсонця, ставати йому ногами на руки.

– Балакай, де зброя? — чуємо від одного з них.

– Де зброя твоя? — каже інший.

– Там, — стогне «херсонець».

– Де там? Всі ви херсонці однакові! — робить висновок один з військових.

– Що, Василь, будем робити? .

– ***ть його!
Що з цим відео не так?

  • Запис вмикається не в розпалі розмови, а перед нею, наче трохи завчасно. Виглядає, що «конфлікт» планували, тож заздалегідь почали знімати відео.
  • Розмова неприродна, наче діти на якомусь ранку розказують слова. Конструкції, які фактично не вживаються, як «балакай де зброя». Переважно кажуть: «Говори, де зброя», або «Скажи, де зброя».
  • Двоє «військових», які говорять українською, б’ють третього, який російськомовний, що наче показує, окрім іншого, мовне протистояння.
  • Відсутність шевронів, по яких би можна було перевірити приналежність до того чи іншого підрозділу. А також чиста форма в окопі.

 

Можна зробити висновок, що відео — постановка. Які функції вона б мала виконати.

  • Посилення мовної ворожнечі.
  • Дискредитація українських військових, буцім в армії бувають такі конфлікти, а солдати поводяться недостойно.
  • Поширення міфу про те, що Херсон здали, наче українські армійці звинувачують в цьому своїх колег з Херсона. Використовується узагальнення «всі ви херсонці однакові», наче загалом решта України не рада деокупації Херсона.
  • Навіювання страху херсонцям, які думають мобілізуватись, наче в ЗСУ їм не раді і навіть будуть з них знущатись.

Якщо перевірити канал, на якому було опубліковане відео, то побачимо, що тут є інші матеріали, які теж дискредитують ЗСУ, зокрема одне з них називається «Приліт по підрозділу ВСУ», інше «Приклад роботи артилерії ЗС РФ щодо позицій ЗСУ». На відео показано, як начебто російські військові розбивають українських.

Можна зробити висновок, що відео — чергова російська інформаційно-психологічна спецоперація.

Такі операції росія застосовувала і до повномасштабного вторгнення. Їхня мета — дестабілізувати ситуацію в країні, посилити протистояння між окремими суспільними групами, посіяти недовіру до влади