Жителі Благодатного розказали про російську окупацію, в якій вони прожили десять місяців (відео)

Село Благодатне на Херсонщині Збройні сили України звільнили 11 листопада минулого року. За період російської окупації воно неодноразово зазнавало обстрілів. Жителі Благодатного розповіли Радіо Свободі, що десять місяців жили без світла, а російські військові грабували будинки селян, які на час окупації вирішили покинути рідний дім.

Перше, про що згадують жителі Благодатного це пограбування, які  відбувалися під час російської окупації.

“Грабували, ходили по будинках, виносили все”, – згадують місцеві жителі Людмила та Олексій, яких ми зустріли на вулиці.

Переважно російські військові забирали майно з будинків, господарі яких виїхали.

“До сусіда були прийшли, я не бачив як вони зайшли, а собаки почали гавкати. Я крутив запчастини, бо треба було по господарству робити. Зайшов в будинок до сусіда і бачу, що кухня відкрита, я туди, а звідти виходить два російських військових. Один з кухні, а двоє з хати я так ззаду до них стою спиною, один автомат наставив на мене, а я кажу: “Хлопці, я просто наглядаю за цим будинком”, – згадав Олексій.

По вже пограбованих будинках росіяни ходили не один раз.

“З кожними їхніми відвідуванням, в будинку все більший безлад був. Жіночу білизну і ту перевертали по три рази, що там можна було шукати, незрозуміло”, – говорить чоловік.

Жителька села Людмила розповіла, що люди намагалися зберегти свою худобу, але не всім це вдавалося.

“Худобу, яка по вулицях ходила просто розстрілювали. Ми просто своїх корів не могли покинути”, – говорить Людмила.

Свідчення про пограбування будинків росіянами підтверджує і інший мешканець Анатолій, який назвав себе членом виконавчого комітету села Благодатне.

“В першу чергу розграбували магазин, а потім по людях почали ходити. Витягали, що хотіли – одяг, меблі, каструлі, тарілки – все, що могли і що їм потрібно було. Тягли все собі на позиції”, – розказує Анвтолій.

Спочатку російські військові людей не чіпали, але згодом почалися щільні обстріли й селяни почали виїжджати з Благодатного, розповідають ті, що залишилися і пережили окупацію.

“Люди масово почали виїжджати з села. Залишилося тут з 600 людей, тільки 170. Російські окупанти на початку просто шукали коригувальників. Та в один момент вони стали тут танком. Ввечері заскочили людей зненацька, притисли до стінки і почали обшукувати. Документи не чіпали, мобільні телефони забирали всі”, – розповів Анатолій.

Двох чоловіків з села росіяни забрали й про їхню долю досі нічого невідомо.

“Я вивіз з села свого глухонімого племінника і свою дружину. Я сказав, що залишусь, треба стерегти свій будинок інакше просто розкрадуть і ми прийдемо на порожнє місце”, – пояснив Анатолій.

Жителі Благодатного також розповіли, що десять місяців жили без світла. В декого були генератори, які доводилось ховати від російських військових.

“Ми з березня сиділи без світла, тільки ось 13 січня нам включили. Ми прожили користуючись генератором. Ми чотири роки тому купили генератор. Діти привезли нам бензин, бо треба було чимось заправляти. Так ми отак прали, поралися по господарству. Ми ховали генератор. Я або тут, або на воротах сиджу, чоловік корів поїть. Тільки десь побачили, що йдуть російські військові, я бігом біжу вимикаю генератор”, – каже Людмила.

Жителі Благодатного згадують, що за десять днів до відступу російських окупантів почалися інтенсивні обстріли.

“Ми найбільше боялись недольотів і перельотів, які потрапляли в наші домівки й пошкоджували їх”, – сказав співрозмовник Анатолій.

Виїжджали російські військові із села кількома вантажівками.

“Десятого листопада ввечері російські колони йшли через село, і в центрі нашого села завантажили вантажівки. Ось це був перший сигнал, що вони відходять”, – згадує чоловік.

Інші селяни кажуть, що частина російських окупантів відходила пішки з Благодатного.

“Подоїла корів, чую, щось бахнуло, я виходжу, а там дим. Думаю може якийсь дім постраждав, може люди. Я тільки хвіртку відкриваю, а військові РФ біжать усі. Чоловік 40 бігло. На другий день, вже ми їх не бачили, навіть пострілів з їхньої сторони не було. Тиша була і з нашої сторони. Напевно в ЗСУ знали, що нікого там вже не було”, – розповіла жителька Людмила.

Українські військові зайшли в Благодатне, коли росіян вже не було там три дні. Зараз у селі ще багато нагадує про російську окупацію – на вулицях зустрічається розтрощена російська воєнна техніка, вулиці засмічені снарядами, розбиті вікна будинків закриті плівкою, або фанерою. Люди намагаються повертатися до мирного життя.