Робота дрібного бізнесу в прифронтовому Херсоні
Як працює малий бізнес у Херсоні та навколишніх селах? З якими складнощами стикаються підприємці і чи важко їм відновити діяльність після російської окупації? Як впливають на місцевий бізнес щоденні обстріли Росією і наскільки це заважає економічному розвитку регіону? Про все це дізнався проєкт Радіо Свободи «Новини Приазовʼя».
Ситуація з веденням бізнесу в різних частинах звільненої Херсонщини відрізняється.
“Дуже різна ситуація у Херсоні і навколо нього, і в громадах, які віддаленні від Херсону. Тому що в Херсоні і в громадах навколо нього відновлене електропостачання, є можливість вести бізнес без генератора і навіть в умовах щоденних російських обстрілів бізнес у Херсоні потроху оговтується від російської окупації. Вже відкриваються перші пекарні, перші кав’ярні, перші їдальні. Так, це під дуже товстим шаром OSB-плит, в жодному разі не з відкритими вікнами, в жодному разі не з якимись фешенебельними вивісками, але воно працює”, – каже співзасновник громадської організації «Південна стратегія розвитку» Станіслав Трошин.
В Херсоні налагоджують роботу супермаркети.
“Це «Сільпо» і «АТБ». Гуманітарні організації дають активно ваучери на покупки в цих супермаркетах, і херсонці можуть купити там продукти, отримати там продукти за кошти «Червоного Хреста» та інших міжнародних донорів. Тому супермаркети активно працюють, як за готівку, як по банківських картах, так і за ваучери, які видають міжнародні гуманітарні організації”, – повідомив Трошин.
Набагато складніше підприємцям працювати у селах, де ще не відновлене електропостачання.
“Військово-цивільна адміністрація і влада роблять все можливе, спільно з Обленерго для того, щоб відновити електропостачання до цих населених пунктів, але дуже великий відсоток замінування, дуже великий відсоток територій, куди ще не можна зайти з ремонтними роботами. Таким підприємцям в сільських населених пунктах віддалених громад, особливо вздовж Інгульця, вздовж Дніпра, дуже важко вести бізнес. По-перше, території сильно заміновані, по-друге, на генераторі – це дуже дорого. Працювати магазинам, їдальням, навіть місцям, де виготовляють якісь продукти, дуже дорого на генераторі. Тому такі магазини працюють там декілька годин на добу або пів дня. Вони намагаються задовольнити потреби населення у всьому, що є, але не мають змоги працювати повний робочий день навіть там, де вже достатньо безпечно, з точки зору російських обстрілів”, – каже він.
У громадах, які обстрілюють російські військові, бізнес працює згідно з безпековими інструкціями.
“Багато громад Херсонської області знаходиться на березі Дніпра, через Дніпро і Каховське водосховище, російська армія щоденно їх обстрілює. Такий бізнес працює дуже суворо по графіку – люди приходять в певний час, купують те, що їм потрібно, обирають те, що їм потрібно, потім це все закривається. Тому що в таких громадах, як Бериславська або Нововоронцовська, Новоолександрівська, там обстріли щоденні, там бізнесу потрібно дотримуватися правил безпеки для того, щоб самі підприємці, їхні наймані працівники та користувачі їхніх послуг не були вбиті або поранені російськими снарядами”, – зазначив херсонець.
Логістичні шляхи до Херсону вже налагоджені.
“Пів року не було жодного сполучення вантажів з сусідніми Миколаївською та Дніпропетровською областями й бізнесу було дуже складно. Зараз автомобільний шлях Херсон-Миколаїв вже відкритий і він активно ремонтується в тих місцях, де був обстріляний, відновлюються мости тощо. Тому зараз постачання товарів налагоджене. Підприємства отримують те, що їм потрібно з боку Миколаєва, це якщо ми кажемо про Херсон і громади навколо нього, та з боку Кривого Рогу і Дніпра”, – стверджує Трошин.
Представників бізнесу, які співпрацювали з російськими окупантами, у Херсоні не залишилось.
“Я не знаю жодного випадку, щоб хтось, хто щось там намагався робити при російських окупантах, залишився в Херсоні. Враховуючи серйозні терміни ув’язнення, які зараз є за колабораційну діяльність не тільки в держслужбі, а й в інших сферах діяльності”, – зауважив Трошин.
Ціни на товари та продукти в Херсоні зараз на такому ж рівні, як і в інших обласних центрах.
“Зараз ціни набагато нижчі, ніж були під час російської окупації. Це такі ж ціни, які ми бачимо в Києві, у Львові чи Черкасах в «АТБ» та «Сільпо». Для торговельних мереж це трішки невигідно, але ми дуже вдячні їм, що ціни там тримаються на загальноукраїнському рівні”, – зазначив Трошин.
«Новини Приазов’я» поспілкувався у Херсоні з продавцями місцевого ринку, які розповіли про роботу в місті під час російської окупації та зараз. Продавчиня Марія з Херсону каже:
“Людей зараз мало, страшно, росіяни сильно бомблять місто, багато хто виїхав. На ціни покупці добре реагують, бо під час російської окупації, ціни були набагато вищими”.
Продавчиня з зоомагазину Ірина каже:
“Щось зросло на 20% – українського виробництва. Те, що було із-за кордону – зросло на 50%. В російській окупації працювалося важко, ціни були високі, термінали українські росіяни не дозволяли використовувати, але ми все одно намагалися працювати з українськими терміналами, залишками українського товару, те, що було на складах у Херсоні”.
Працівниця одного з магазинів, де реалізують випічку власного виробництва, Аліна зізнається, що, попри російські обстріли міста, намагаються працювати щодня:
“Ми самі випікаємо хліб, булки, здобу, торти, десерти. Незважаючи ні на що, працюємо щодня. Страшно, коли десь поруч є влучання, але тут люди, ми спілкуємося”.
«Новини Приазовʼя» також поспілкувалися з працівниками місцевої пивоварні, яка відновила свою роботу після деокупації правобережної Херсонщини. До жовтня минулого року їм вдавалося працювати за українським законодавством і сплачувати податки.
“Коли розпочалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, ми не працювали. Потім почали працювати, бо треба було давати зарплату людям, щоб були робочі місця і все таке інше, треба було якось жити. Працювали ми до сьомого жовтня 2022 року. У нас стояли термінали, люди мали можливість тут розраховуватися під час російської окупації банківськими картками, сплачувати податки. Але сьомого жовтня до нас прийшла так званна військова адміністрація РФ, показала якийсь документ, захопила підприємство. До деокупації, вони тут хазяйнували, можна сказати, грабували підприємство”, – розповів директор броварні Володимир Шеменков.
Виробничі процеси у броварні зараз вже налагодили.
“Процеси йдуть, технічне виробництво ми відновили, смакові властивості пива не змінилися, саме тому ми будемо наразі продовжувати виробництво пива і поповнювати бюджет міста”, – зазначає директор.
З деокупацією міста вже є відчуття, що в Херсон повертається життя.
“Все відкривається, все працює. Ось дочекалися скасування заборони на продаж алкогольних напоїв. Хоча була можливість в Одесі скуштувати наше пиво або замовити поштою, але хотілося саме прийти в магазин тут, у Херсоні”, – каже працівник пивоварні Сергій.
Попри напружену безпекову ситуацію, у регіоні вживаються заходи для відновлення бізнесу.
“В кожній громаді відновили роботу продовольчі магазини, магазини господарських товарів, поодинокі аптеки. Сприяє відновленню роботи бізнесу, відкриття стаціонарних та пересувних відділень «Укрпошти». На території Білозерської селищної громади відновили роботу банкомати одного з державних українських банків, і це, безумовно, пожвавить діяльність бізнесу. Відновлюють роботу автомайстерні, майстерні шиномонтажу. В Білозерській громаді запрацювала одна з місцевих мереж автозаправних комплексів. Вже можна зробити стрижку в Херсоні, можна полагодити одяг в Білозерці або поремонтувати пробите колесо в Станіславі”, – вважає начальник Херсонської районної військової адміністрації Михайло Линецький.
Підприємців, які відновлюють свою діяльність у Херсонському районі, стає дедалі більше.
“Фактично щотижня додаються до переліку підприємців, які відновили свою роботу, малі підприємці, які працюють в магазинах, аптеках, малих кав’ярнях і таке інше. Також дрібні підприємці відновили роботу ринків”, – додав Линецький.
Стан місцевих бюджетів невдовзі поліпшиться. Зокрема, рішення про продовження чи припинення обмежень продажу алкогольних напоїв у регіоні буде ухвалене за результатами місячного моніторингу.
“Посилюється контроль за обігом підакцизних товарів. Вже введені менші обмеження на продаж алкогольних напоїв за рішенням ради оборони області. Всі ліцензіати повинні відновити свої ліцензії за допомогою реєстраторів розрахункових операцій. Податкова контролює цей процес. І за результатами місячного моніторингу буде ухвалене рішення про продовження або скасування цього режиму обмежень на продаж алкогольних напоїв. Це також підвищить стан надходження податків до місцевих бюджетів”, – вважає Линецький.