Окупанти в інституті зрошуваного землеробства спалили унікальні книги, дендропарк пустили на дрова
На окупованій Херсонщині російські загарбники перетворили приміщення Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України на нічліжку з харчевнею та місцем для паркування бронетехніки.
“За місяці окупації росіяни звели нанівець здобутки десятків років копіткої праці, знищивши багате зібрання дослідницьких матеріалів”, – повідомляють на сайті інституту.
Інститут розміщений у селищі Наддніпрянському. Зайшовши з бронетехнікою в перших числах березня, загарбники одразу пристосували науковий заклад під таку собі заміну казармам, принагідно розграбувавши запаси дизельного палива й зруйнувавши ангар, де зберігалося елітне насіння.
“Із початку війни мене не покидає відчуття жаху й болю за науковий заклад, якому віддала багато років життя. Боляче спостерігати, як там господарюють бандити у чужій формі. Службові кабінети й лабораторії у двох корпусах окупанти перетворили на місця для ночівлі й споживання їжі. А готують її на дровах з дерев, вирубаних в інститутському дендропарку. Бібліотеку з колекцією рідкісних та цінних видань також пустили на паливо, а подекуди ще й розтяжки встановили. Причому наруга триває, здається, безкінечно: щойно виїхала одна колона, і за кілька годин сюди ж заїхала інша — така собі ротація. Дуже тривожить доля зимового саду із колекцією екзотичних рослин. Ми просилися, аби нас пустили бодай їх полити, та почули у відповідь: “Ми самі поливатимемо”. Знаючи норов та звички “асвабадітєлєй”, у це не дуже віриться”, – розповіла співробітниця Інституту для Голос України.
У квітні група працівників інституту дивом прорвалася на дослідні ділянки й таки висіяла на них ярі культури. Сподівалися, що до літа українські війська визволять Херсон і можна буде збирати врожай.
Науковці лише встигли винести з кабінетів особисті речі та частину власних дослідницьких матеріалів. Що залишиться тут після тривалого хазяйнування окупантів – навіть прогнозувати не насмілюються.
До повномасштабної війни колектив Інституту зрошуваного землеробства НААН налічував 114 працівників, із них 13 докторів та 31 кандидат наук. Здобуток закладу – понад 50 виведених тут сортів та продуктивних гібридів сільськогосподарських рослин, стійких до посушливих умов півдня України.