Олена Піменова з Херсону своїм проєктом допомагає землякам
Журналістка Олена Піменова працювала в медійному департаменті Херсонської міськради. З рідного міста їй довелося виїхати через російську окупацію. Про неї написало херсонське інформаційне видання МОСТ.
Вирватися із окупованої росіянами Херсонщини їй вдалося із третьої спроби, наприкінці травня. У вільному Кривому Розі, дівчина замислилася, чим займатиметься, окрім основної роботи. Хотілося бути чимось корисною Україні та людям, які залишилися в окупації. І тоді Олена згадала свою давню ідею. Якось взяла й намалювала Херсон таким, яким його бачила. Це були літери, зашифровані в символах, дотичних до південного міста (якір, карась, рятівний круг, скибка кавуна, сонце, очерет). Авторський принт Олена вирішила перенести на футболку. Фото в ній свого чоловіка і виставила на своїй сторінці в Facebook. Людей це зацікавило, багато хто захотів і собі таку футболку. Олена одразу ж написала, що всі кошти, виручені з даної ініціативи, підуть на підтримку жителів Херсона та прилеглих населених пунктів, тоді ще окупованих.
“Ідеї наступних принтів народилися у Львові. Це тризуб із кавуна і «Я з Херсона. Яка твоя суперсила?». Ідеї мої, а чоловік їх малює, перетворюючи в принти. Один принт нам подарував медійник Олег Слободян – кавун з автоматом”, – розповідає Олена.
Зараз у креативної пари дев’ять видів продукції з власними друкованими брендами: футболки, світшоти, худі, кепки, шкарпетки, шопери, чашки, дерев’яні ялинкові іграшки, патріотичні пазли з авторськими фото Олени. Є дещо, завдяки чому Херсонщину можна спробувати на смак, – це “Джемки від Оленки”. Ідея авторського смаколика виникла спонтанно. Просто дівчині захотілося бабусиного абрикосового варення. А всі рідні дівчини були в окупованому Херсоні. Цікаво, що консервацію Олена ніколи не робила, а тільки дегустувала.
“І тут раптом я подумала, що можна ж спробувати самій зварити варення. Насилу знайшла такі маленькі баночки. Перший джем був із кизилу. Одного разу, побачила бабусю з домашнім кизилом, яка дуже просила купити його в неї. Я й забрала всі три кілограми. Я тоді і гадки не мала, що з цим робити. Згодом в інтернеті знайшла рецепт. Але в кизилі 90% – це кісточка. Довелося виварювати ягоду, потім перетирати через сито. Вийшло шість маленьких баночок. Потім придумала етикетку – “Джемки від Оленки”, – пригадує Олена.
Етикетки розробили й надрукували в одній із рекламних агенцій. Далі Олена стала думати, який ще джем зварити, щоб це був смак рідного Херсону. Виручило опитування в соцмережах – «З якими смаками асоціюється Херсонщина?» За побажаннями знайомих Олени і не тільки народився набір із шести джемів «Херсонський привіт» (кавун, диня, слива, абрикос, персик і груша). Зараз в Олени вже 13 смаків. Кілька таких наборів відправили до Польщі, один – до Брюсселю.
Проєкт Олени благодійний, про що свідчить і сама назва – «Підтримай Херсон». Бізнес, спрямований на розвиток туризму, можливий вже після війни. А зараз всі кошти, виручені з продажу продукції, Олена перераховує волонтерам, які допомагають жителям Херсонщини. Це «Фонд громади міста Херсон «Захист», ініціатива «Котики-патріотики», Сергій Павлюк, який організував центр допомоги для переселенців, та волонтерське подружжя – Володимир Косюк та Ірина Мезенцева. Цих людей Олена знає особисто і впевнена, що допомога йде за призначенням.