“Енергоатом” видав розпорядження про переведення блоку №5 Запорізької АЕС у стан «холодного зупину»
З огляду на ризики для ядерної та радіаційної безпеки, наявні після руйнування росіянами Каховської ГЕС, це найбезпечніший стан для атомного реактора. Про це повідомив “Енергоатом” на своєму сайті.
Ухвалене рішення спричинене неможливістю усунути на окупованій росіянами станції виявлені порушення вимог ядерної та радіаційної безпеки.
“На сьогодні безпосередньої загрози для ЗАЕС через прорив греблі Каховської ГЕС не існує. Основна загроза полягає в тому, що російські окупанти і далі перебувають на станції та можуть своїми діями вчинити будь-який черговий злочин, аби значно погіршити ситуацію”, – йдеться в повідомленні керівника НАЕК “Енергоатом”.
Зокрема, враховані такі фактори:
- прораховане експертами спрацювання Каховського водосховища за кілька діб після підриву Каховської ГЕС російськими окупантами;
- продовження періодичного обстрілу російськими окупантами промислового майданчика ЗАЕС та прилеглих територій, внаслідок чого зазнають пошкоджень повітряні лінії, що з’єднують станцію з енергосистемою України;
- припинення з 17 травня 2023 року передачі даних Автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки (АСКРО) ЗАЕС, тобто відсутність раннього оповіщення;
- деградація системи аварійного реагування на майданчику ЗАЕС та поза його межами в умовах тимчасової окупації Росією самої станції та частини Запорізької і Херсонської областей.
В разі невиконання розпорядження російськими «контролерами» ЗАЕС їхні дії розглядатимуться, як навмисне та цілеспрямоване порушення правил ядерної та радіаційної безпеки ядерної установки ЗАЕС. А представники Росатому, які зараз нібито «відповідають» за станцію наражаються на кримінальну відповідальність.
“Станом на ранок десятого червня рівень води в Каховському водосховищі в районі Нікополя становить 10,42 м, а у ставку-охолоджувачі Запорізької АЕС – 16,67 м, і цього цілком достатньо для забезпечення потреб станції”, – говорить керівник.