Куди росіяни вивозять школярів з Херсонщини (відео)
Військові РФ в тимчасово окупований Крим, Росію та Білорусь вивезли 19 500 українських дітей. Про це повідомив Суспільному Офіс Генпрокурора. Всі вони з Херсонської, Донецької, Луганської, Запорізької, Миколаївської та Харківської областей. Як повертають на Батьківщину, зокрема херсонських дітей, і який їх шлях додому пише Суспільне.
Херсонка Людмила Мотичак свою 16-річну доньку Анастасію не бачила чотири місяці. Під час російської окупації міста в навчальному закладі дівчині та іншим школярам запропонували поїхати на осінні канікули в Крим.
“Розказували, що в Херсоні будуть сильні обстріли, а в Криму моя дитина відпочине. Казали, там все буде гарно, затишно, все буде організовано. І басейн обіцяли, оздоровчий центр. Мали дітей привезти 21 жовтня, але цього не сталося”, – згадує Людмила.
Аби привезти доньку додому, жінці довелось їхати за нею до Криму. Допомагали з поверненням волонтери благодійного фонду Save Ukraine. Юристка організації Мирослава Харченко каже, що на Херсонщину вже вдалося повернути 28 дітей, загалом в Україну – 64.
“Під час наших рятувальних місій ми, безумовно, стикаємося з купою проблем. Ми наразі очікуємо повернення ще 33-х чи й більше дітей із Херсонської області. Проте ця операція ще в стані формування та планування”, – говорить Мирослава.
За даними Save Ukraine, практично всі діти з Херсонської області перебувають у Євпаторії, в Криму, в таборі “Лучистый”. З їхнім поверненням поспішають, бо керівництво табору попередило всіх – і дітей, і батьків, що триматимуть там школярів лише до сьомого квітня.
“Далі будуть роздавати по сиротинцях і влаштовувати в прийомні сім’ї. А те і інше потім закінчується незаконним усиновленням українських дітей, що надалі практично унеможливлює їхнє повернення в Україну. Ідентифікація дітей після усиновлення стає неможливою, оскільки змінюються всі персональні дані дитини – починаючи з прізвища, ім’я та по батькові, дати народження, місця народження і таке інше”, – розповіла Мирослава Харченко.
Вихованцям Херсонського центру соціально-психологічної реабілітації дітей також пропонували оздоровитись в Криму або з’їздити туди на екскурсію. Але керівництво центру добре пам’ятає події 2014 року, коли з Донецьку депортували дітей, тому своїх вихованців вивезти не дозволили.
“Пропонували кілька разів, але я розумів, що це квиток в одну сторону, тому я говорив, що ми нікуди не поїдемо. У нас є свій басейн, у нас гарне харчування, ми залишаємось у Херсоні”, – згадує директор закладу Володимир Сагайдак.
Зараз подібне відбувається на лівобережжі Херсонщини. Батькам пропонують “оздоровити” дітей. Методика росіян одна й та ж сама – крадуть та вивозять.
Так зване “оздоровлення” дітей, ніщо інше, як депортація їх з тимчасово окупованих Росією територій.
“Те, що пов’язано з вивезенням дітей, неможливо називати евакуацією чи, як російські окупанти називають, оздоровленням, – це депортація. Це елементи геноциду, це воєнний злочин. Деяку кількість дітей вони таким чином змогли вивезти, а потім чинили перешкоди, щоб ці діти повернулися на Херсонщину. Змушували батьків так само виїжджати за дітьми й залишатися на території Російської Федерації”, – говорить перший заступник голови Херсонської ОВА Юрій Соболевський.