Навесні на Херсонщині розпочнуться зйомки фільму про екоцид, який здійснює Росія в Україні (фото, відео)
У березні на деокупованій частині Херсонської області планує працювати знімальна група документального фільму «Дівія» – про вплив війни на природу. Документалісти вже провели зйомки на Миколаївщині та поділилися вражаючими кадрами. Про це написало видання «Укрінформ».
“З початком військової агресії в 2014 році та повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році, екологічний стан природи в Україні погіршився катастрофічно. Тисячі кілометрів випаленої та понівеченої землі, отруєні річки, заміновані поля та ліси, і тварини, які опинились на межі виживання. Документальний фільм відображає вплив військових дій на природу та її наслідки для суспільства. Фільм складається з трьох актів. Назва фільму “Дівія” походить від назви слов’янської богині природи, яка уособлює в собі матір всього живого. Головним концептуальним персонажем фільму є природа України, флора та фауна. В основі фільму лежить конфлікт між природою та руйнівною силою війни. У першому акті ми бачимо природу, як первинну систему співбуття всіх її елементів – флори та фауни. Другий акт відображає початок втручання війни на природу та її наслідки. Тисячі гектарів лісів, полів та водойм знищено, забруднено снарядами чи заміновано. Тисячі нерозірваних снарядів, безмежна кількість кратерів від вибухів, спалена військова техніка, розкидані міни. У третьому акті ми бачимо природу, що починає шукати шляхи свого відновлення і, незважаючи на війну та руйнування, продовжує відновлюватися та розвиватися. Згоріла покинута техніка та кратери від вибухів починають заростати бур’яном, починають повертатися дикі тварини. Звісно, екологічна тематика не є першочерговою проблемою зараз для українців. Але не треба нехтувати важливими екологічними проблемами, адже це може нести ще більшу загрозу для нашого життя, ніж ми можемо собі уявити”, – йдеться в дописі до фільму.
Автором ідеї та режисером стрічки є закарпатський режисер Дмитро Грешко, продюсерка – Поліна Герман. У стрічці не заплановано закадрового голосу. За задумом режисера, він просто показує документальні кадри, і глядач сам повинен усе зрозуміти й осягнути. «Дівія», як повнометражний, фільм про екоцид під час війни. Зйомки вже пройшли на деокупованій території Київщини, Харківщини, Донеччини, Миколаївщини. Минулого тижня знімальна група документального фільму працювала в Миколаївській області – на територіях, які постраждали внаслідок перебування російських окупантів та значних обстрілів. Зокрема, документалісти знімали роботу саперів та працівників екоінспекції. Наступним етапом роботи над фільмом є зйомки на звільненій частині Херсонщини. Документалісти поділилися кадрами зі зйомок у Миколаївській області:
Стрічка «Дівія» документує екологічні злочини Росії в Україні і в майбутньому може бути використана в суді.
“Фільм має зафіксувати екоцид, який чинить Росія на території України під час повномасштабного вторгнення. Оскільки зйомки документальні, ці відеоматеріали згодом, під час судового процесу, можуть бути і, маю сподівання, будуть використані, аби довести вину Росії та вимагати репарацій”, – пояснює Дмитро Грешко.
Режисер співпрацює з ДСНС та Міністерством захисту довкілля і природних ресурсів, а також із Генштабом ЗСУ – вони забезпечують логістику та допомагають зі зйомками. А знімає Дмитро сам, переважно за допомогою дрону.
Відзнятого матеріалу так багато, що цілком можна створити не один фільм. Адже в деокупованих населених пунктах знімальна група спілкується з місцевими жителями, які діляться пережитим жахіттям.
“Масштаб трагедії, яку я бачу та знімаю, важко навіть осмислити. Те, що я побачив на Харківщині та Донеччині, там просто знищені ліси, поля, цілі села. Ще гірше, коли випадає спілкуватися з людьми, які залишилися в цих селах. В Кам’янці на Харківщині. Мені розповідав місцевий дядько, як його кума переїхали танком, а тіло забрати не дали, і він бачив, як собаки їли рештки. Згадували, як плакали, коли наші гнали росіян й заходили в села під час контрнаступу. Я це все теж знімаю, але поки не маю морального ресурсу зробити таку документалку”, – каже Дмитро Грешко.
Навесні та влітку режисер планує знімати не тільки, як страждає головна героїня фільму – богиня природи Дівія. Ці зйомки будуть скоріше про те, як вона оживає, відновлюється – ржаві танки, які заростають верболозами та травою, вирви, де проростає зелень. Саме з Херсонщини знімальна група почне зйомки відновлення понівеченого війною довкілля.