Як херсонське підприємство «Полімер-Лак» перезапустилося на Київщині
Наприкінці березня 2022 року власник заводу «Полімер-Лак» в Херсонській області Едуард Комков телефоном консультував українських військових. За кілька тижнів до цього росіяни зайняли і перетворили його завод на свій військовий штаб. Про історію підприємства написали на сайті «NV Бізнес».
До повномасштабної війни Росії в Україні в Едуарда Комкова було три заводи: в Дніпрі, на Херсонщині та на Київщині.
“Я не думав, що росіяни так швидко дійдуть до Херсона і так легко зможуть переправитися на правий берег Дніпра. Тому не евакуював підприємство, хоча ще до вторгнення ми розробили план, як це зробити за потреби”, – пояснює Едуард Комков.
Вранці 24 лютого 2022 року у своєму київському помешканні Едуард Комков почув звук, схожий на вибух. Потім вибухнуло вдруге та втретє, прийшло розуміння – почалася війна.
“В перший день я вивіз родину на захід України. Одночасно тримав зв’язок з працівниками всіх заводів. Вирішував, щоб їм достроково виплатили заробітну плату за лютий. Частина людей виїжджала, частина йшла захищати країну”, – каже Едуард.
На початку березня стало зрозуміло, що росіяни можуть окупувати населений пункт. Тому Едуард почав готувати «Полімер-Лак» до евакуації. Але вантажівки виїхати не встигли. На початку березня «Полімер-Лак» окупували російські військові і влаштували там свій штаб.
“Спочатку в мене було здивування, що росіяни так швидко взяли Херсон. Згодом весь цей шок минув. Я почав думати, що робити далі. Звісно, я розумів, що штаб російських окупантів треба ліквідувати. Це означає лиш одне – завод буде зруйновано. Але десь всередині жевріла надія, що Херсонщину швидко звільнять і завод вціліє”, – згадує свої емоції підприємець.
На початку квітня Едуард отримав відео, на якому горів його завод. Бізнесмен розумів, що треба відроджувати підприємство в безпечнішому регіоні.
“Згодом прийшло розуміння, що зворотнього шляху вже немає, треба відроджувати зруйноване виробництво і робити це просто зараз”, – пояснює Едуард Комков.
Понад усе Едуард хотів зберегти бізнес та працівників, в яких компанія вкладала і фінансові, і емоційні ресурси. Відроджувати бізнес запланували на Київщині, на території заводу, який теж належить Комкову. Обладнання для виробництва клеїв, герметиків та дисперсій придбали в Польщі.
“Ми взяли вживане обладнання, модернізували його, зробили нову комплектацію в Польщі і привезли в Україну. Головне – ми мали людей, які були готові працювати”, – каже Едуард.
Через місяць після руйнування на Херсонщині «Полімер-Лак» відродився на Київщині і почав виготовляти продукцію. Згодом придбали додаткове обладнання, впровадили нові технології. І так поступово відновили все виробництво.
“Треба розуміти, що відродити завод – це не тільки встановити обладнання та поновити виробничий процес. Сировина інша, обладнання відрізняється, тому потрібно було розробляти процеси заново. А наші технологи – хто на війні, хто залишився в російській окупації. Згадую ті безсонні ночі і дні зараз. Насправді, не знаю, як нам вдалося”, – розмірковує власник заводу.