Як жителям Херсонщини отримати компенсацію за затоплення своїх осель внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС (відео)
Щоб зафіксувати факт підтоплення свого будинку або квартири, треба звернутися до поліції і повідомити про це. Можна зателефонувати, як за номером телефону 102, так і звернутись особисто.
“Поліція огляне житло та зафіксує факт пошкодження майна внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС. Далі – слід отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань”, – каже пані Олена.
Після цього, звернутися до міської або сільської ради, щоб зафіксувати факт пошкодженого житла внаслідок підтоплення та скласти акт підтоплення житла.
“Вказаний акт щодо квартири складається комісією балансоутримувача багатоквартирного будинку, в якому знаходиться квартира, яку було затоплено. Якщо підтоплений приватний будинок, то бажана присутність так званого квартального та сусідів”, – пояснює Олена Іпатенко.
Якщо немає ні балансоутримувача, ні квартального потрібно скласти акт у присутності свідків, сусідів, при цьому треба зберегти їхні контакти. Всі присутні мають обов’язково підписати вказаний акт. В акті повинні бути вказані:
- дата складання акту (число, місяць, рік);
- місце складання (адреса будинку, квартири);
- прізвища, ініціали та займані посади членів комісії;
- прізвище, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) житла, що зазнало шкоди;
- характер підтоплення та його причини;
- завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок затоплення речей та їхня орієнтовна вартість);
- висновок комісії щодо причин підтоплення;
- потрібно також зафіксувати на фото та відео пошкодження, завдані майну підтопленням квартир чи будинку;
- після цього потрібно подати заявку, документи для отримання компенсації або матеріальної допомоги.
Тільки після цього можна прибирати, розбирати завали та ремонтувати житло.
Як отримати компенсацію за пошкодження житла до 200 тисяч гривень за програмою “єВідновлення”.\
Власнику або співвласнику пошкодженого майна необхідно подати заяву в паперовій або електронній формі на компенсацію.
Заяву в паперовій формі можна подати через:
- Центр надання адміністративних послуг;
- органи соцзахисту населення;
- нотаріусів.
Для цього треба надати оригінали:
- паспорта;
- ідентифікаційного коду;
- документи на нерухоме майно.
Пакет документів можна подати через представника, повноваження якого нотаріально посвідчені.
Електронну форму можна подати через портал “Дія”, для цього потрібно:
- зайти в додаток “Дія”;
- відкрити вкладку “Послуги”;
- потім вкладку “єВідновлення”.
Якщо відомості про об’єкт нерухомого майна відсутні в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно – це житло, придбане до 2013 року, слід звернутися до Центру надання адміністративних послуг чи нотаріуса, щоб отримати відповідний витяг. Вказану допомогу можна витратити лише на закупівлю будівельних матеріалів для ремонту пошкодженого житла.
Як отримати одноразову державну допомогу в сумі 5 000 гривень для жителів населених пунктів, постраждалих від затоплення:
“Така допомога надається людям з розрахунку на кожного члена родини, які на момент затоплення внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС проживали в населених пунктах, які постраждали внаслідок підтоплення. Якщо ви станом на 5 червня 2023 року отримували допомогу на проживання ВПО в населених пунктах, які не постраждали від підтоплення, то ви дану допомогу отримати не можете”, – пояснює юристка.
До 31 серпня 2023 року треба звернутися до органу соціального захисту населення за адресою фактичного місця проживання з відповідною заявою, до якої додати наступні документи:
- документ, що посвідчує особу/єДокумент;
- ідентифікаційний код;
- свідоцтво про народження дитини;
- довідку з реквізитами розрахункового рахунку, відкритого у банківській установі на ім’я заявника;
- на вказаний рахунок після перевірки наданих заявником документів буде перераховано одноразову матеріальну допомогу в сумі 5 000 гривень. Альтернативним варіантом є отримання допомоги у відділеннях Укрпошти;
- документи також можна передати через представника відповідної військової адміністрації. Протягом десяти днів з дня подачі документів приймається відповідне рішення про надання такої допомоги.
Як отримати одноразову грошову допомогу в сумі 6 600 гривень від Міжнародної організації з міграції ООН для жителів населених пунктів, постраждалих від затоплення.
“Така допомога надається людям, які на момент затоплення внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС проживали в населених пунктах, які постраждали внаслідок підтоплення, з розрахунку на кожного члена родини”, – пояснює юристка.
Одному з членів родини треба звернутися до органу соціального захисту населення за адресою фактичного місця проживання з відповідною заявою, до якої додати наступні документи на себе та членів родини, які претендують на таку допомогу:
- документ (копія документа), що посвідчує особу;
- ідентифікаційний код або його копія;
- свідоцтво про народження дитини;
- документи також можна передати через представника відповідної військової адміністрації.
Люди, які з 6 червня 2023 року виїхали із підтоплених районів тимчасово окупованої Росією території Херсонської області на підконтрольну територію Україні, мають право на отримання одноразової грошової допомоги від держави в сумі 5 000 гривень та від Міжнародної організації з міграції ООН у сумі 6 600 гривень.
Як отримати одноразову матеріальну допомогу в сумі 5 000 гривень в рамках Херсонської міської комплексної програми “Соціальний захист”.
Жителі Херсонської міської територіальної громади можуть отримати одноразову матеріальну допомогу в сумі 5 000 гривень в рамках Херсонської міської комплексної програми “Соціальний захист”. Така допомога надається з розрахунку на одне підтоплене житло, а не на кожного мешканця чи співвласника вказаного житла. Населені пункти, які входять до складу Херсонської міської територіальної громади:
- м. Херсон;
- Антонівський старостинський округ;
- Комишанський старостинський округ;
- Садівський старостинський округ;
- Степанівський старостинськийокруг.
Отримати вказану допомогу можна наступним чином:
Власник або співвласник житла має звернутися до районної у місті Херсон ради, на території якої розташований його будинок і отримати довідку, яка підтверджує факт підтоплення. Потім до управління праці та соціального захисту населення цієї ж ради подати документи для отримання одноразової грошової допомоги, а саме:
- заяву на ім’я керівника Херсонської міської військової адміністрації на отримання вказаної грошової допомоги;
- раніше отриману довідку, що підтверджує факт підтоплення нерухомого майна;
- копію документа, що посвідчує особу;
- копію реєстраційного номера облікової картки платника податків;
- копію документа, який посвідчує право власності на нерухоме майно, яке зазнало підтоплення;
- довідку з реквізитами розрахункового рахунку, відкритого в банківській установі на ім’я заявника.
Вказані документи можна подати також через представника, повноваження, якого посвідчені нотаріально.