Поради щодо інформаційної безпеки мешканців прифронтових населених пунктів
Юрій Антощук – відомий херсонський експерт з медіабезпеки, він оприлюднив 22 поради щодо інформаційної безпеки. Як поводити себе в прифронтових населених пунктах, що потерпають від обстрілів та переповнені зрадниками. Поради Юрій Антощук опублікував на своїй сторінці в Facebook.
Список порад, який допоможе вберегти життя в прифронтових територіях, де ще досі перебуває дуже багато зрадників:
- Перш ніж про щось написати, подумайте. Інколи краще ні про що не розповідати, аніж написати, а наступного дня туди “прилетить”.
- Якщо ж розказати треба – про це слід публічно повідомити в мережі через деякий час, і можна без чіткої геолокації.
- Перш ніж щось сфотографувати чи зняти на відео – подумайте, навіщо це вам і чи можна тут це робити. В прифронтових зонах людина, яка фотографує, викликає підозру, а інколи це робити заборонено.
- Пересувайтеся лише тими дорогами, що вже відкриті, перевірені, розміновані та дозволені для використання.
- Пересуваючись за межами населених пунктів, ніколи не з’їжджайте на узбіччя, це може бути вкрай небезпечно. Їдьте завжди тільки по дорозі.
- Якщо вперше їдете по даній дорозі, запитайте в місцевих чи там безпечно. Навіть якщо місцеві кажуть, що проїхати там можна, але четвертий пункт не дотримано, то краще не їхати.
- Якщо ви щось плануєте проводити і потрібно запрошувати людей – запрошуйте особисто і просіть не поширювати інформацію публічно. Чим менше інших людей буде знати всі деталі вашого заходу до того, як він пройде, тим це безпечніше буде для вас, адже досі багато зрадників.
- Пройдіть курси першої домедичної допомоги та завжди тримайте при собі індивідуальну аптечку з турнікетом. Ви маєте знати, як ним користуватися.
- Якісна аптечка з якісним турнікетом у наборі не можуть коштувати тисячу гривень. Якісний турнікет врятує життя, неякісний – вб’є.
- Користуйтеся бронежилетом на вулиці. Але не нехтуйте тим, щоб падати на землю, шукати захисні споруди та укриття, канави, якщо летять міни та йде обстріл – уламки можуть летіти на сотні метрів від влучання, і вони можуть пробивати цеглу, метал, бетон.
- Побачили підозрілий предмет – не підходьте до нього, не чіпайте, відійдіть якомога далі й лише потім телефонуйте 101, не давайте підходити до нього іншим.
- Пройдіть семінар по мінній безпеці.
- Якщо вам потрібно зупинитися в готелі, або в багатоповерхівці в чужій квартирі – ваш номер чи квартира не повинні бути вище п’ятого поверху. Дотримуйтеся світломаскування.
- Якщо ви не військовий, не носіть військову форму чи одяг з елементами військової символіки.
- Якщо чуєте поряд стрілянину, йдіть у протилежний бік, або очікуйте поки вона зупиниться, і потім приймайте рішення. У будь-якому разі, перш ніж кудись рухатися, треба володіти загальною безпековою ситуацією в районі, щоб правильно приймати рішення.
- Пам’ятайте, що якщо зараз тихо, це не означає, що так буде за годину. Ситуація тут швидко змінюється.
- Якщо ви їдете в місцевість, де раніше не були, майте при собі або друковану карту, або офлайн карти на телефоні, адже місцями може бути відсутній будь-який зв’язок, не тільки інтернет.
- Повідомляйте про свій маршрут заздалегідь людям, яким ви довіряєте і які залишаються в безпечному місці, а також надайте їм контакти тих, хто буде разом з вами.
- Носіть при собі вкладені в паспорт записи щодо своєї групи крові, наявних алергій – найголовніше, що може бути важливим в разі надання вам медичної допомоги, якщо ви будете не при тямі. Також вкажіть там контакти довірених вам людей.
- Майте при собі павербанк і, за можливості, ще один телефон з SIM-картою.
- Будьте уважні до людей навколо та до загальної ситуації на вулиці. Завжди оцінюйте, що де знаходиться, куди можна сховатися в разі обстрілу або якою ще дорогою можна вийти чи покинути територію.
- Будьте ввічливими з нашими військовими та поліцією. Ви маєте при собі завжди носити посвідчення особи, запрошення, дозволи, перепустки та інші важливі документи, так само, як і розуміти, куди ви рухаєтеся і навіщо. Будьте готові дати телефон на перевірку.
Перш за все, головне тверезо оцінювати ситуацію та чітко розуміти потенційні небезпеки в тому районі, куди ви прямуєте.