Поради щодо інформаційної безпеки мешканців прифронтових населених пунктів

Юрій Антощук – відомий херсонський експерт з медіабезпеки,  він оприлюднив 22 поради щодо інформаційної безпеки. Як поводити себе в прифронтових населених пунктах, що потерпають від обстрілів та переповнені зрадниками. Поради Юрій Антощук опублікував на своїй сторінці в Facebook.

Список порад, який допоможе вберегти життя в прифронтових територіях, де ще досі перебуває дуже багато зрадників:

 1. Перш ніж про щось написати, подумайте. Інколи краще ні про що не розповідати, аніж написати, а наступного дня туди “прилетить”.
 2. Якщо ж розказати треба – про це слід публічно повідомити в мережі через деякий час, і можна без чіткої геолокації.
 3. Перш ніж щось сфотографувати чи зняти на відео – подумайте, навіщо це вам і чи можна тут це робити. В прифронтових зонах людина, яка фотографує, викликає підозру, а інколи це робити заборонено.
 4. Пересувайтеся лише тими дорогами, що вже відкриті, перевірені, розміновані та дозволені для використання.
 5. Пересуваючись за межами населених пунктів, ніколи не з’їжджайте на узбіччя, це може бути вкрай небезпечно. Їдьте завжди тільки по дорозі.
 6. Якщо вперше їдете по даній дорозі, запитайте в місцевих чи там безпечно. Навіть якщо місцеві кажуть, що проїхати там можна, але четвертий пункт не дотримано, то краще не їхати.
 7. Якщо ви щось плануєте проводити і потрібно запрошувати людей – запрошуйте особисто і просіть не поширювати інформацію публічно. Чим менше інших людей буде знати всі деталі вашого заходу до того, як він пройде, тим це безпечніше буде для вас, адже досі багато зрадників.
 8. Пройдіть курси першої домедичної допомоги та завжди тримайте при собі індивідуальну аптечку з турнікетом. Ви маєте знати, як ним користуватися.
 9. Якісна аптечка з якісним турнікетом у наборі не можуть коштувати тисячу гривень. Якісний турнікет врятує життя, неякісний – вб’є.
 10. Користуйтеся бронежилетом на вулиці. Але не нехтуйте тим, щоб падати на землю, шукати захисні споруди та укриття, канави, якщо летять міни та йде обстріл – уламки можуть летіти на сотні метрів від влучання, і вони можуть пробивати цеглу, метал, бетон.
 11. Побачили підозрілий предмет – не підходьте до нього, не чіпайте, відійдіть якомога далі й лише потім телефонуйте 101, не давайте підходити до нього іншим.
 12. Пройдіть семінар по мінній безпеці.
 13. Якщо вам потрібно зупинитися в готелі, або в багатоповерхівці в чужій квартирі – ваш номер чи квартира не повинні бути вище п’ятого поверху. Дотримуйтеся світломаскування.
 14. Якщо ви не військовий, не носіть військову форму чи одяг з елементами військової символіки.
 15. Якщо чуєте поряд стрілянину, йдіть у протилежний бік, або очікуйте поки вона зупиниться, і потім приймайте рішення. У будь-якому разі, перш ніж кудись рухатися, треба володіти загальною безпековою ситуацією в районі, щоб правильно приймати рішення.
 16. Пам’ятайте, що якщо зараз тихо, це не означає, що так буде за годину. Ситуація тут швидко змінюється.
 17. Якщо ви їдете в місцевість, де раніше не були, майте при собі або друковану карту, або офлайн карти на телефоні, адже місцями може бути відсутній будь-який зв’язок, не тільки інтернет.
 18. Повідомляйте про свій маршрут заздалегідь людям, яким ви довіряєте і які залишаються в безпечному місці, а також надайте їм контакти тих, хто буде разом з вами.
 19. Носіть при собі вкладені в паспорт записи щодо своєї групи крові, наявних алергій – найголовніше, що може бути важливим в разі надання вам медичної допомоги, якщо ви будете не при тямі. Також вкажіть там контакти довірених вам людей.
 20. Майте при собі павербанк і, за можливості, ще один телефон з SIM-картою.
 21. Будьте уважні до людей навколо та до загальної ситуації на вулиці. Завжди оцінюйте, що де знаходиться, куди можна сховатися в разі обстрілу або якою ще дорогою можна вийти чи покинути територію.
 22. Будьте ввічливими з нашими військовими та поліцією. Ви маєте при собі завжди носити посвідчення особи, запрошення, дозволи, перепустки та інші важливі документи, так само, як і розуміти, куди ви рухаєтеся і навіщо. Будьте готові дати телефон на перевірку.

Перш за все, головне тверезо оцінювати ситуацію та чітко розуміти потенційні небезпеки в тому районі, куди ви прямуєте.