Які наслідки матиме обміління Каховського водосховища
Без води залишаться мешканці міст Мелітополь, Бердянськ, Ногайськ, Приморськ і прилеглих територій. Загине розгалужена сільськогосподарська структура, яка створювалася десятки років, в першу чергу – овочівництво. Тобто, стануться соціально-гуманітарна і економічна катастрофи колосальних масштабів. Такі наслідки може мати обміління Каховського водосховища, якщо цей процес не буде зупинений вчасно. Про це написало інформаційне видання МОСТ поспілкувавшись з доктором географічних наук, професором Херсонського державного університету Ігорем Пилипенком.
Каховське водосховище, або Каховське море має два шляхи наповнення – штучний (до водосховища спрямовується дніпровська вода) і природний (опади). Завдяки Каховському водосховищу забезпечувалося водопостачання Кримського півострова, кількох міст південної частини України, чималої кількості сіл та селищ. А також забезпечувалося зрошення сільськогосподарських угідь. Для підтримання Каховського водосховища в стані нормального водного балансу, рівень його поверхні повинен становити 16 метрів над рівнем моря. З вересня 2022 року рівень води у водосховищі стрімко знижується. Основною причиною цього може бути великий забір води системою гідротехнічних споруд в окупованому Криму.
“До 2014 року до Криму по Північно-Кримському каналу надходило 1,2 кубічних кілометра води щороку. Вода споживалася, сільським господарством, промисловістю, а також підживлювалися кримські водосховища, звідки міста брали воду для житлово-комунального господарства. Після втрати Україною контролю над Північно-Кримським каналом і відновленням росіянами його роботи в Крим пішла значно більша кількість води, ніж кубічний кілометр, бо заповнювалися водосховища, ресурси яких за ці роки істотно вичерпалися. Вода в Крим йшла, скоріше за все, з надлишком. Бо є відомості, що під час сильних дощів в червні і липні 2022 року підтоплювалися околиці Сімферополя саме з того боку, де розташоване водосховище, яке живить місто”, – каже Ігор Пилипенко.
Зараз Північно-Кримський канал експлуатується круглорічно, тоді як раніше взимку він стояв сухий, а наповнювався лише напередодні початку весняних сільськогосподарських робіт. Порушення технологічного процесу роботи каналу теж може вплинути на ситуацію з рівнем води в Каховському водосховищі. За ситуацію на водосховищі зараз відповідальні росіяни. Якщо в Північно-Кримський канал вода скидається з великим надлишком, то в Каховський магістральний канал, як кажуть мешканці окупованої частини Херсонщини, не скидається ані краплини.
“Неконтрольоване водоспоживання і недолуге управління водними ресурсами можуть призвести до соціально-гуманітарної катастрофи. Звісно, сільське господарство можна переорієнтувати на вирощування менш вибагливої до поливу пшениці, але таке виробництво потребує меншої кількості людей, ніж овочівництво. Тобто, одним з неминучих наслідків буде істотне зростання рівня безробіття”, – каже Ігор Пилипенко.
Найважчий з цих наслідків – проблеми з водопостачанням, які виникнуть на території, де живе приблизно 250 тисяч людей.
“Каховське водосховище живить ще й ставок-охолоджувач Запорізької АЕС. Якщо рівень води у водосховищі впаде ще на півтора метри, цей ставок стане замкненою системою, і тоді АЕС не буде працездатною”, – каже Пилипенко.
Достеменно невідомо, що саме є причиною зниження рівня води в Каховському водосховищі – навмисні дії чи некваліфікованість та недбалість людей, які відповідають за стан цієї водойми. Страждають і ще більше страждатимуть від того, що відбувається, мешканці окупованої Росією території. Тому якщо росіяни навмисно знижують рівень води, то можна припустити, що вони готуються до ще однієї втечі, але хочуть залишити про себе ще більш недобру пам’ять, ніж залишили, тікаючи з Херсона.