Хто допомагав росіянам викрадати дітей-сиріт у Херсоні

Під час окупації Херсона росіяни вивозили українських малюків та вивозили в Росію та на тимчасово окуповані території України. Викрадати дітей допомагали місцеві колаборанти, які отримали керівні посади. «Слідство.Інфо» відвідало Херсонську дитячу обласну клінічну лікарню та Будинок дитини, і дізналось хто і яким чином вивозив малюків у Росію.

Під час окупації Херсона Росія завезла в місто свої пропагандистські ЗМІ, які мали знімати радість місцевого населення від приходу Росії. Завідувачка відділення анестезіології новонароджених Ольга Пілярська пригадує, що у лікарню зайшло п’ятеро людей у військовій формі, з камерами і гуманітарною допомогою, щоб оглянути відділення та зняти сюжет для російського телебачення.

“Я сказала, що відділення дивіться, а інтерв’ю я вам давати не буду. Вони мені почали розказувати, що лікарі поза політикою. Так, лікарі поза політикою, але кожен має право на свою думку”, – каже Ольга Пілярська.

Лікарка розповідає, що відмовилася брати гуманітарку та вдавати на камеру, що чекала на прихід росіян. Протягом дев’яти місяців російської окупації Херсона тільки у відділенні анестезіології новонароджених знаходилося на лікуванні майже 200 немовлят. Частина з них – покинуті батьками. Після звільнення міста українські служби зайнялися оформленням свідоцтв про народження дітей, які не мають батьків. Малюкам не робили документи, щоб росіяни не могли записати їх громадянами РФ.

“Не оформлювали, тому що це було б російське свідоцтво про народження, а ми не хотіли цього, щоб дітей не забрали, щоб їх не вивезли”, – каже Ольга Пілярська.

Медсестра Херсонської дитячої обласної лікарні Тетяна Павелко розповіла журналістам, що після оголошення так званої евакуації у лікарню прийшли дві жінки разом із російськими військовими, щоб подивитися на немовлят, яких вони хотіли забрати.

“У грудному відділенні лежало троє діток чотири та дев’ять місяців – і ось їх забрали, сказали, що на професійне лікування, подальша їхня доля невідома, бо вони з дитбудинку”, – каже Тетяна Павелко.

Завідувачка відділення анестезіології новонароджених пригадує, що працівники лікарні об’єдналися і сховали від росіян всю дорогу апаратуру. А коли почалася примусова евакуація людей з Херсона, російські окупанти вимагали від завідувачки списки дітей у відділенні з інформацією про їхнє здоров’я.

“Тут ми дітей перевели у вкрай важкий стан за документами, поміняли всі щоденники і поставили апарати штучної вентиляції легень, для імітації захворювання. Щоб не евакуювали, щоб дітей не вивезли”, – розповідає Пілярська

Росіяни дуже цікавилися дітьми-сиротами, які знаходилися у Херсонській дитячій обласній лікарні. Завідувачка відділення для лікування дітей грудного віку Наталя Лютікова розповідає, що до неї приїхала очільниця з Москви, яку супроводжувала директорка Будинку дитини, і попросила показати двох малюків.

“Вони перебували на лікуванні – в обох діток були діагнози обструктивний бронхіт, який супроводжується задухою. На той момент діти вже вийшли з важкого стану і отримували тільки антибактеріальну терапію”, – пригадує жінка.

За словами Наталі Лютікової, росіянка була дуже зацікавлена в дітях, допитувалась чи є у малюків інвалідність.

“Вона всім була задоволена: і станом, і умовами перебування. Водночас подзвонила директорка і спитала, чи можу я виписати дітей? Я сказала, що ні, тому що стан дітей середньої важкості. Відтоді вона мені кожного дня дзвонила і говорила, що ті діти відібрані для того, щоб їх везти в Москву”, – пригадує Лютікова.

Після відмови завідувачки відділення виписувати і віддавати дітей, очільниця з Москви дочекалася кінця робочого дня, коли всі співробітники підуть додому, щоб забрати немовлят.

“Ми пішли додому о 18:00, а о 18:30 подзвонив черговий лікар, що він отримав наказ в. о. головного лікаря, щоб цих дітей доправили до Будинку дитини – нашою лікарняною машиною, а наступного дня, зі слів працівників Будинку дитини, їх вивезли”, – каже Наталя Лютікова.

Наказ виписати дітей, щоб можна було їх забрати з лікарні, віддав в. о. головного лікаря – 70-річний Віктор Бурдовіцин. До окупації Херсона чоловік працював начальником медичної служби, а після приходу росіян став головним у лікарні – колаборант охоче знімався у пропагандистських матеріалах, казав, що медицина поза політикою. Бурдовіцин передав росіянам доступ до медичних карток й особових справ (з контактами та адресами) працівників місцевої Нацполіції. Після цього люди опинилися під загрозою затримання і подальших катувань у підвалах. У червні 2022 року Офіс Генпрокурора повідомив йому про підозру у держзраді. Однак плани у колаборанта змінилися, адже колишні колеги кажуть, що чоловік разом із росіянами залишив Херсон під час відступу окупантів. Наразі теперішнє місце перебування Бурдовіцина невідоме.

У червні 2022 року росіяни призначили нову директорку Будинку дитини – 69-річну Тетяну Завальську. Вона також радо спілкувалася з російськими журналістами. На камеру жінка розповідала російським пропагандистам, що чекала на Росію 30 років і вважає себе не українкою, а слов’янкою.

“Вона була тут лікаркою. Решта шість з семи лікарів пішли, вони не хотіли співпрацювати з російською владою. А вона єдина захотіла і її поставили начальницею”, – розповідає охоронець Будинку дитини.

За словами чоловіка, саме Тетяна Завальська показувала дітей російським журналістам та зрештою допомогла російським окупантам вивозити їх з Херсона на підконтрольні росіянам території.