Всі місця несвободи на окупованій Росією території фінансує Росія (відео)
20 катівень у Херсоні, місця несвободи на всіх окупованих Росією територіях є звичною «практикою російських окупантів». Про це пише Радіо Свобода посилаючись на слова виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини Олександра Павліченка в ефірі програми Свобода Live.
Що вам говорять висновки «Мобільної групи правосуддя» про знайдені 20 катівень, які, були організовані прямо з Москви?
“Власне, ми документували такі місця позбавлення волі, де не просто утримували, а піддавали катуванням, ще з 2014 року. Це слідчий ізолятор СБУ в приміщенні СБУ у Слов’янську, де катували. І ми знаємо перших вбитих ще в квітні 2014 року – Володимир Рибак, Юрій Поправка – з жорстокими слідами катувань, які були потім виявлені на їхніх тілах. Нагадаю про так само вбитого кримського татарина, якого було викрадено ще на початку російської окупації Решата Аметова з жорстокими слідами катувань. І ці катування відбувалися в різних місцях, яких було десятки встановлено не тільки на непідконтрольних або тимчасово окупованих Росією територіях Донецької і Луганської областей, починаючи з 2014 року. Тобто ця практика просто переноситься і продовжується на окупованих територіях в тій же ж Херсонській області, в Херсоні. Ці місця облаштовуються в таких місцях, які належали до відомства або національної поліції, або інших правоохоронних органів. Інколи це просто підвали, які використовувалися для того, щоб утримувати осіб, як просто незаконні місця позбавлення волі. Тому що якщо підсумовувати, то законних місць для Російської Федерації позбавляти волі українських громадян не існує і їхнє перебування на території України вже саме по собі є фактом злочину”, – говорить Олександр Павліченко.
Я так розумію, що це, як мінімум, 20 катівень?
“Так, тому що такі місця могли бути спонтанними, могли бути в підвалі будь-якого приватного будинку або взагалі будинку. Ми спостерігали, робили навіть класифікацію таких місць несвободи, і вони були дуже різними. Навіть місцями несвободи були решітки на вулицях, до яких приковували на ніч осіб, яких затримували. Те, що відбулося з відкриттям таких місць у Херсоні, то це буде просто ще додана фактологічна база вчинених злочинів з відповідними доказами. Тому що там йшлося і про опитування безпосередньо осіб, які перебували у цих місцях несвободи. І варто встановити, скільки осіб пройшли через ці місця несвободи. Потрібно працювати над встановленням кожного з тих, хто рахується або зниклим безвісти пропавшим, або тих, хто вивезений на територію Російської Федерації. Росія вивезла з Херсонської області всіх тих, хто перебував у місцях несвободи, яких Україна не змогла вивезти, тих самих засуджених. Їх близько дві з половиною тисячі осіб. Вони так само піддавалися і жорстокому поводженню, і катуванню, перебуваючи у тих місцях несвободи. Тому це ще факт вчинення воєнного злочину. І відповідно він має бути так само належним чином зареєстрований, розслідуваний і проводяться по ньому як слідчі, так і потім вже судові дії для притягнення до відповідальності”, – говорить Павліченко.