Херсонщина – фантастична зона відчуження

Про побачене під час поїздки на Херсонщину, яку ЗСУ звільнили від росіян у листопаді, розповів польський волонтер, керуючий партнер компанії Law Craft, Віто Надашкевич. Про це пише Громадське Радіо.

“До Миколаєва ти ще розумієш, де знаходишся. Після того, як виїжджаєш на трасу Миколаїв – Херсон, побачене навіть не асоціюється з війною, ти ніби потрапляєш у якусь фантастичну зону відчуження. Це як якась екранізація Стівена Кінга. Усе зруйноване, знищене. Ніби світ після апокаліпсису. Люди, які лишилися у своїх домівках на Херсонщині живуть в нелюдських умовах: у них нема світла, зв’язку, води, газу. Інфраструктура зруйнована. Окупанти вкрали все, що могли, коли відступали: від дорогого обладнання у лікарнях до речей з помешкань людей. Ми привезли людям подушки, ковдри, бо вони часто крали навіть такі речі”, – розповідає волонтер.

Ми відвідали переважно села. Вони часто залишаються поза увагою. Багато хто намагається виїхати з того регіону, але лишаються старші люди й діти.

“Вони потребуватимуть допомоги: треба подбати про дрова для пічки, помпи для колодязів та багато іншого. Людям довелося побачити катастрофу, якої не мало б бути у нашому регіоні. Це ніби фантастичний фільм”, – згадує Віто.

Найбільшим ризиком на Херсонщині нині залишаються міни. Ледь не кожного дня на них підриваються люди. На жаль, це буде робота для саперів на довгі роки.

“Розмінування та відбудова таких регіонів триватиме роками. Ту ж Хорватію розміновували понад 10 років. Досі залишається великий ризик артобстрілів. Тоді, коли ми були у Херсоні, був 51 приліт по місту. Було влучання у міську лікарню, помешкання людей. Мені хотілося десь заховатися. Місцеві на обстріли не зважають. Це жахливо, але вони не мають вибору”, завершує Віто Надашкевич.