Інформація станом на сьоме червня щодо руйнування дамби Каховської ГЕС на Херсонщині
Інформація станом на сьоме червня щодо руйнування дамби Каховської ГЕС на Херсонщині. Дану інформацію оприлюднено на сайті Офісу Генерального прокурора.
За фактом руйнування дамби Каховської ГЕС російськими окупантами на Херсонщині триває досудове розслідування. Правова кваліфікація злочину – екоцид та порушення законів і звичаїв війни (ст. 441, ч. 1 ст. 438 КК України). Над розслідуванням працює спеціально створена міжвідомча та міжрегіональна група зі слідчих СБУ та Національної поліції.
На місці події:
- працюють десять слідчо-оперативних груп;
- складено сорок протоколів за результатами оглядів відкритих джерел;
- направлено ряд запитів до державних органів та служб.
Проводиться фіксація місць підтоплення:
- проведено огляди п’яти місць подій за допомогою квадрокоптера;
- в зоні спостереження чотири об’єкти критичної інфраструктури в м. Херсон.
Внаслідок руйнування дамби відбувся неконтрольований скид води з підвищенням її рівня в нижній частині р. Дніпро до 12 м. В зоні підтоплення опинилися:
- 26 населених пунктів деокупованої частини Херсонської області;
- в даних населених пунктах проживає понад 42 тисячі громадян;
- інформація про стан техногенної катастрофи на окупованій Росією частині Херсонщини відсутня.
Проводиться евакуація населення з підтоплених районів. При цьому російська армія не припиняє обстрілів населених пунктів області, з яких проводиться евакуація. Підтоплення територій прибережної зони нижньої частини р. Дніпро може призвести до екологічної катастрофи:
- через пошкодження вся Каховська ГЕС опинилась під водою, постраждав машинний цех, у воду потрапило турбінне мастило;
- різкий спад рівня води в Каховському водосховищі може призвести до порушення функціонування охолоджуючої системи Запорізької АЕС;
- через підтоплення буде неможливою експлуатація Північно-Кримського та Каховського каналів після відновлення контролю над лівобережною частиною Херсонщини до відновлення Каховської ГЕС;
- розповсюдження інфекційних захворювань;
- забруднення та непридатності для сільськогосподарської діяльності значної площі родючих ґрунтів, що загрожує продовольчій безпеці;
- масова загибель водних біоресурсів через порушення екосистеми р. Дніпро та річок, що впадають до її русла;
- руйнування та пошкодження об’єктів інфраструктури, приватних будівель, транспортних засобів;
- затоплення соціальної інфраструктури, вихід з ладу каналізаційної та дренажної систем, через що значна кількість цивільного населення опиниться без питної води та електричного струму.
Руйнування дамб, цивільних об’єктів – є воєнним злочином. Про це зазначено в статті 56 Додаткового протоколу I до Женевських конвенцій. Такі дії можуть бути прирівняні до використання зброї масового знищення.