Історія херсонця про тиждень у російському полоні
Колишній журналіст із Херсону Ігор Бондаренко провів у російському полоні тиждень. Чоловік розповів Радіо Свобода, як прийшла війна в Херсон, про допити російської ФСБ та голодні пʼять днів.
24 лютого Ігор був у Херсоні та про початок повномасштабного вторгнення Росії дізнався від сестри.
“Десь о сьомій ранку мені зателефонувала сестра, вона жила в Маріуполі зі словами: “Ми живі, не хвилюйся, ми в бомбосховищі”. Сьома ранку, я ще тільки прокинувся, яке бомбосховище? І тут я дізнався, що почалася війна,” – розповідає Ігор.
Перший час після вторгнення Росії в Україну у жителів Херсону був ступор. Також Бондаренко повідомив, що на околицях міста вже точилися бої.
“В самому місті боїв не було, а от Антонівський міст і на лівому березі були дуже важкі бої. Хтось вже виїздив на Миколаїв, Кривий Ріг, хтось залишався. Ще ніхто нічого не розумів,” – продовжує розповідати Ігор.
Росіяни зайшли до міста на початку березня.
“Спочатку, як тільки ми почали проводити мітинги думали, що вони підуть. Після того, як в нас почали зникати люди вони вже посмілішали. Почали розганяти мітингувальників палицями, світло-шумовими гранатами і тоді ми вже зрозуміли, що вони не підуть”, – продовжує журналіст.
Після окупації чоловік одразу зрозумів, що його шукатимуть.
“Я був журналістом, я працював на нашому радіо. Я співпрацював з деякими людьми, які були пов’язані з патріотичними організаціями. Лідерка “Правого сектору” Наталя Вотеічкіна моя подруга з дитинства,” – розповідає Бондаренко.
Але вони не прийшли за журналістом до нього додому, а затримали, коли він намагався покинути Херсон.
“Коли я приїхав на Каланчак, здав свої документи, пройшов митницю, потім всіх відводили до ФСБ на розмови. Забрали телефон, планшет. Принесли стос паперів формату А4, на яких були всі контакти, які я видалив за останні пів року. Перше, що він у мене запитав: “Хто така Наталія Вотеічкіна”, – розповідає Ігор.
Представників російських спецслужб особливо цікавили контакти, які вони знайшли у Бондаренка.
“Я відразу придумав легенду, що я журналістом був до 2016 року, працюю в Польщі, показав їм документи з фірми польської, свої закордонні паспорти. Але мені не повірили: “Ні, хлопцю, ти поїдеш до Криму в підвал”. Мене в той же день закрили в залізному броньованому контейнері. Ні води, ні в туалет, нічого не було,” – з жахом згадує журналіст.
До Криму його так і не повезли.
“Приїхала машина с літерою Z, вийшли три хлопці з автоматами, в бронежилетах, у балаклавах, в одного були капітанське звання. Натягли мені пластикові джгути, накинули якусь кофту червоного кольору на голову, обмотали її липкою стрічкою, весь мій одяг, навіть кішку в переносці кинули в автобус і повезли. Коли зняли ганчірку з голови, я побачив, що навкруги степ, зрозумів, що це Херсонська область. Переді мною була яма, завширшки метрів два. В довжину чотири метри, там лежали трупи чоловіків. Може, чоловіків вісім, присипані, було видно частини тіла, обличчя одного я розгледів. Я не зрозумів, чи то їхні воїни були, чи наші, мені навіть здається, що був один цивільний. Вони в мене спитали чи я хочу до них? Я відповів, що ні. В цей момент пролунав постріл і вдарили з кулака мене поміж лопаток, я впав на коліна, вони мене підняли, натягнули знову червону ганчірку, замотали голову і повезли,” – розповідає Бондаренко.
Кілька діб чоловік провів на кахельній підлозі з замотаною головою та без їжі.
“На килимку, на холодній підлозі я провів із замотаною головою, до п’яти днів. Мене попередили, не знімати футболку з голови бо вб’ють одразу. Якщо буду буянити, пристрелять. Ну я поводився чемно. Годувати мене почали діб через п’ять. Воду давали щодня. Була пластикова пляшка, щоб справити потребу. На п’ятий день вони мені принесли рис, зварений до стану клею і там, мабуть, була зіпсована консерва з їхнього сухпайка з присмаком металу. Ось цим мене годували. Бувало один раз на день, бувало два рази на день,” – згадує Ігор.
Отримавши до рук телефон, чоловіку вдалося з’ясувати своє місцеперебування та відправити рідним повідомлення з геолокацією.
“Побачив, що перебуваю у Скадовську. Зробив скріншот цього місця та надіслав сестрі. В середині серпня я вже знав, що мене шукають,” – говорить чоловік.
Час у полоні для чоловіка був дуже важким і напруженим.
“П’ять днів свого життя, в мене мозок за все життя ніколи так не працював, як комп’ютер. Я спав, прокидався, пригадував, що я їм розказав, чиї прізвища називав – це були люди, які, вже виїхали і не перебувають в окупації”, – підсумовує Ігор Бондаренко.