Історія художниці Олени Рибальченко, яка пережила Голодомор, Другу світову війну та російську окупацію Херсона (фото)
Картини херсонської художниці Олени Рибальченко зберігаються у восьми музеях України. Жінці 94 роки. До Херсона Олена Павлівна переїхала у 1984 році. За життя художниця пережила Голодомор, Другу світову війну та російську окупацію Херсона. Своєю історією художниця поділилася з Суспільним.
Олена Рибальченко родом з Дніпропетровської області, з міста Павлоград. В рідному місті знаходиться 300 її картин, понад 500 з робіт перебувають у музеях України.
Художниця розказала, що її робоче місце між шафою та плитою.
“Тут я не тільки малюю, а ще й випилюю. Люди думають, художник сів собі і малює. А це ж треба розміри з картону зробити. У мене мольберта немає і не було. На картоні малюю, тому що можна покласти на коліна, сісти і малювати”, – говорить херсонка.
Зараз художниця живе одна. Двічі на тиждень її навідує помічниця. Картини пише зрідка. Коли Херсон був в російській окупації Олена не писала, на душі було тяжко. Жінка пригадує як російські військові у той час приходили і до неї.
“Військових присилали до мене. Певне тих, яких вони на Донбасі наробили собі помічниками. Вони тікали з армії. Їх тут люди перевдягали і вони втікали. Тоді здавалось, ось-ось все це закінчиться”, – каже жінка.
Олені Рибальченко довелось пережити і обстріл свого будинку російськими військовими.
“Я не ховаюсь під час обстрілів міста. Мені пропонували евакуюватися, але я не поїду. Нехай рятуються молоді”, – розповіла художниця.
Останню картину перед початком війни жінка відправила до Каховки. Зараз Олена Рибальченко готується до виставки, яку планує провести навесні. Після деокупації міста художниця почала малювати, надихає її Україна та українські пісні.