Історія очільника центру соціальних служб, які під час російської окупації Херсона працювали за українським законодавством (відео)

У тимчасово окупованому Росією Херсоні Антон Єфанов очолював центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Працівники центру продовжували працювати згідно з українським законодавством. Про центр написало Суспільне поспілкувавшись з його очільником.

На момент початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну їхати з міста, чоловік, не збирався, бо центр мав підопічних.

“Наша робота полягала в тому, щоб підтримувати населення, яке залишилося в російській окупації. Це взаємодія постійна з волонтерськими групами, підготовка офіційних документів безпосередньо від нас щодо супроводження вантажів через блокпости. А також компонування та розповсюдження безпосередньо тут на місці, даних вантажів”, – говорить Антон Єфанов.

Найважчим в російській окупації був психологічний тиск та ризик арешту працівників соціальних закладів.

“Коли зранку виходиш з дому і не знаєш, чи повернешся назад. Легка валізка, яка була постійно з собою, невелика сумка з речами і всім необхідним. Ночівля була постійно з відкритим вікном, щоб почути, чи під’їжджає якась машина. Від вибухів я вже не просинався. Я часто просинався від невеликого шопоту біля вікна, від шелесту шин під вікном, тому що це могло означати, що за тобою приїхали”, – каже Єфанов.

Соціальна служба в російській окупації продовжувала працювати за українським законодавством.

“Ми спілкуємося з зовнішнім світом виключно українською мовою, і це офіційні бланки з підписами, з печатками центру соціальних служб, з тризубом. Так, нас ці блокпости зупиняли, дивилися. Ми відкрито називали себе, що ми соціальна служба, не акцентували, яка саме”, – говорить тодішній директор Херсонського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Під час російської окупації Єфанов взяв участь у мистецькому проєкті LIVE, який між собою називали “Броніки”. Кураторка херсонської Майстерні артивізму Олена Афанасьєва на виставці в Києві восени минулого року представила історію Антона під псевдонімом.

“Антон Єфанов – людина, яка залишається в Херсоні. І на моє питання – а як ви це робите там, тут є геніальна фраза. “Ми працюємо згідно з чинним законодавством України. І це офіційно”, – каже Олена Афанасьєва.

Після звільнення Херсона Антон Єфанов лишається в місті. Він займає посаду заступника начальника МВА.