Лікарі з Житомира розповіли про свою роботу на деокупованих територіях Херсонщини (фото)

Бригада фельдшерів Житомирського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, яка упродовж десяти днів надавала медичну допомогу жителям деокупованої Херсонщини, повернулася до Житомира. Медики розповіли Суспільному, з якими ризиками їм довелося стикнутися на деокупованих територіях Херсонщини. Російські війська розікрали там медобладнання і знищили медзаклади та періодично обстрілюють виїзні бригади українських лікарів.

Медичні працівники з Житомира працювали на території Бериславської та Великоолександрівської громад. Фельдшер Іван Горкуша у складі виїзної бригади був на Херсонщині двічі. Там, де він з колегами працював, російські війська повністю знищили медичні заклади.

“На тій території, де ми базувалися, лікарня була зайнята російськими окупантами. Після наступу наших військ росіяни повністю винесли все обладнання. А перед тим декілька разів лікарню обстрілювали. Великоолександрівська та Бериславська територіальні громади займають велику площу. Там багато населених пунктів, в яких після приходу російських військ медицина повністю відсутня. Не вціліла жодна амбулаторія. Ми обирали маршрути до сіл, куди не доїжджали лікарі. Намагалися максимально допомогти місцевим жителям. Були випадки, що надавали людям допомогу вдома, бо було багато таких, які залишилися лежачими та самотніми”, – каже Іван Горкуша.

Найчастіше доводилося надавати допомогу людям, які травмувалися на російських мінах та розтяжках. Поранених везли за понад сотню кілометрів до найближчої лікарні. Часто травми були множинні.

“Люди підривалися в окопах, на дорогах, у лісопосадках. Були травми дуже серйозні – аж до ампутації ніг або рук. Плюс – численні травмування різних частин тіла від осколків. Серед поранених були і молоді люди. Умови часто були екстремальними, а на додачу – ще й дороги у вибоїнах. Бувало, ми довозили поранених аж до лікарні міста Кривий Ріг, де їх забирали хірурги. Були випадки, коли ми їхали в одному напрямку на прийом, а нам телефонували, що є травмований, і ми поверталися назад”, – говорить Іван Горкуша.

Одного разу бригада рятувала пацієнта поблизу позицій російських військ.

“Ми їхали вздовж берега Каховського водосховища, якраз неподалік Каховської ГЕС. Ми знали, що ця дорога прострілювалася російськими військами з протилежного боку. Коли ми рухалися селами Веселе та Козаче, росіяни нас спеціально обстріляли із артилерії”, – розповідає фельдшер Олексій Стрелець.

Фельдшер Євген Лонський у складі виїзної бригади працює вдруге. Першого разу боявся потрапити на заміновану дорогу.

“Після першого разу другий вже не так страшно. Коли вдруге приїхали, ми там вже знали майже всі села. Знали, як проїхати, де може бути заміновано. Знали, що до того чи іншого села є три під’їзди. Два із них заміновані, один – ні”, – говорить фельдшер Євген Лонський.

Багато місцевих жителів виїхали із Херсонщини. А люди, які залишилися, не мають можливості звернутися до лікарів.

“Якщо в цих селах до російської окупації проживали дві тисячі людей, то зараз залишилося від сили 50. А в тих селах, де 200-300 людей жили, тепер максимум п’ять. І то – самі лиш літні люди. Із інфраструктури там немає нічого”, – розповідає фельдшер.

 Виїзні бригади фельдшерів для надання меддопомоги на звільнених територіях у Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф сформували на добровільних засадах.

“Наші бригади ми укомплектовуємо повністю самі. Ліки, препарати, обладнання – все, що у нас є. Окрім того, що купили за державні кошти, вкладаємо запаси із резервів, які допомагають сформувати волонтери. В авто ми також пакуємо гуманітарні вантажі. І передаємо їх, як цивільним, так і військовим. А лікарі та фельдшери самі стають у чергу, щоб поїхати на деокуповані території і надавати там медичну допомогу людям. За потреби вони знову готові туди вирушати”, – каже Головний фельдшер центру екстреної меддопомоги та медицини катастроф Дмитро Шутенко.