“Мотор Січ” роками співпрацювала з іранськими компаніями, які постачали зброю Росії (відео)

Стратегічне українське підприємство “Мотор Січ” під керівництвом нині ув’язненого Вячеслава Богуслаєва протягом довгого часу продавало товари підсанкційним іранським компаніям, зокрема тим, що постачають зброю Росії під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Про це пише Радіо Свобода посилаючись на розслідування проєкту “Схеми”.

“Підприємство постачало в Іран товари подвійного використання, а саме – авіаційні двигуни АІ-9 та ТВ3-117, які можна встановлювати на невеликі транспортні літаки або військові гелікоптери”, – повідомляють “Схеми”.

“Мотор Січ” співпрацювала з такими іранськими фірмами як:

  • Design and Manufacturing of Aero-engines (скорочено: DAMA), інша, її ж назва – Turbine Engine Manufacturing Industries (TEM);
  • Iran Aircraft Industries (IACI);
  • Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA).

Як DAMA, так і HESA перебувають під санкціями США та ЄС за виробництво безпілотників, які використовує Росія в атаках на Україну, зокрема й дронів Shahed-171 та Shahed-136. Санкції проти іранських компаній запровадила й Рада національної безпеки та оборони України.

“Співпрацюючи з DAMA, “Мотор Січ” користувалась посередництвом білоруської державної компанії “Бєлвнєшпромсєрвіс”, яка вже давно перебуває під санкціями за торгівлю з військово-промисловим комплексом Сирії та Ірану”, – зазначають дані “Схем”.

Розслідувачі виявили ще одну компанію з Ірану, з якою торгувала “Мотор Січ”: New Aviation Technology and System (NATS).

“Санкції проти NATS досі не запроваджені, хоча в компанії – ті самі люди, які перейшли з підсанкційних іранських підприємств, і тепер працюють просто під іншою назвою”, – йдеться в повідомленні “Схем”.

Документальні докази співпраці підприємства “Мотор Січ” з підсанкційними іранськими компаніями були знайдені правоохоронцями у робочому кабінеті експрезидента компанії Богуслаєва.

“На сьогоднішній день співробітники Служби безпеки України затримали двох агентів ФСБ, які проводили розвідувально-підривну діяльність. Серед затриманих інженер-конструктор запорізького підприємства “Мотор Січ”. Їм повідомили про підозру у державній зраді. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну керівник “Мотор Січ” фінансував “ДНР” через сплату податків та зборів у бюджет самопроголошеної республіки. Президент “Мотор Січі” співпрацював з українським підприємством, яке з 2014 року знаходиться під контролем так званої “ДНР” та метою якого є постачання авіакомплектуючих до підприємств військово-промислового комплексу РФ. Правоохоронці провели обшуки та виявили понад два десятки медалей, грамот та почесних нагород експрезиденту АТ “Мотор Січ” В’ячеславу Богуслаєву від представників військово-політичного керівництва РФ”, – повідомляє Служба безпеки України.

В’ячеслава Богуслаєва затримано в жовтні 2022 року разом з начальником Департаменту зовнішньоекономічної діяльності підприємства.