Як працюють зараз аграрії на звільнених і окупованих територіях півдня України? Який врожай очікується і чи буде в Україні дефіцит овочів та фруктів цього року? Відповіді на ці питання намагався дізнатись проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
Цього року в деокупованій частині Херсонської області планують засіяти мінімум 150 тисяч гектарів. Це лише 20% від посівних площ 2021 року.
“Попри бойові дії, нашим аграріям вже вдалося засіяти понад 21 тисячу гектарів зернових та 13 тисяч зернобобових культур, соняшнику майже шість тисяч гектарів, овочевих культур більше тисячі гектарів та картоплі – 500 гектарів. Але поля продовжують засіюватися, особливо овочеві культури, на тих ділянках, де вже є розмінування”, – розповів керівник пресофісу Херсонської ОВА Олександр Толоконніков.
На деокупованій частині Херсонщини кавунами вже засіяно понад сто гектарів.
“Їх також продовжують засівати. Сподіваємося, що будемо цього літа мати кавуни. В 2021 році було засіяно 20 тисяч гектарів кавунів. Слід розуміти, що більшість кавунів засівалися на лівому березі Херсонщини”, – додав Олександр Толоконніков.
Аграрії вимагають спрощення пільгового кредитування на деокупованих територіях області, доступу до цих кредитних ресурсів, а також зниження відсоткової ставки до 0% річних.
“Потреба агровиробників деокупованої частини Херсонській області в залученні кредитних ресурсів, становить близько пів мільярда гривень”, – повідомив посадовець.
Близько 70% агропідприємств області пошкоджені чи зазнали повної руйнації через російські обстріли та тимчасову окупацію Росією правобережної частини області.
“Понад пів тисячі одиниць на загальну суму один мільярд гривень – це те, що пошкодили, зруйнували або викрали російські окупанти”, – сказав він.
Темпи розмінування в області за наявного особового складу та техніки можуть становити 70 тисяч гектарів на рік.
“Близько 500 тисяч гектарів з 683 правобережної території Херсонської області вважаються забрудненими вибухонебезпечними предметами. З них вже 32 тисячі сільськогосподарських територій розміновано, а загалом майже 38 тисяч розміновано. Тобто заміновано на правобережній Херсонщині 80% від загальної території області”, – розповів посадовець.
Херсонщина це аграрний регіон. Для відновлення цієї сфери влада планує залучати кошти іноземних донорів.
“Найближчим часом буде проводиться форум в одній з громад, де будуть залучені представники іноземних фондів. Ми будемо показувати зруйновані сільськогосподарські підприємства, результати розмінування та скільки ще потрібно розмінувати. Ми вже підписали меморандум на Конгресі місцевих влад з одним із представників громад Нідерландів”, – повідомив Толоконніков.
У прибережних селах Новокаховської громади аграрні роботи не ведуться.
“Дніпряни, Корсунка, Нові Лагері та Піщане практично не працюють. Це прибережна зона, більшість території якої замінована”, – пояснив міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко.
На території окупованої Новокаховської громади також працюють підприємці, які ведуть господарство самостійно. Врожай полуниці та черешні транспортують, зокрема в анексований Росією Крим. Є випадки, коли російські окупаційні війська змушують місцевих фермерів до співпраці.
“У декого забрали територію, змінивши власника. Ті фермери, що не виїхали звідти засіяли площі зерновими – соя, ріпак. Це окупована територія, тому важко сказати, яка буде доля цього врожаю”, – зазначив міський голова.
Цього року врожай на окупованій частині Новокаховської громади буде суттєво меншим, від попереднього. Велика кількість фермерів виїхали з області та не ведуть діяльності, не співпрацюють з російськими окупантами.
“Перший місяць війни ще по інерції навесні були засаджені поля та продукція у звичному для Херсонщини обсязі з’явилася та реалізовувати її тоді не було куди. З боку Криму перекупники встановлювали таку ціну, що не було сенсу вивозити продукцію. У цьому році такого обсягу цієї продукції просто не існує”, – каже міський голова.
Після звільнення окупованих територій півдня знадобиться до п’яти років, щоб відновити аграрну сферу регіону.
“Швидко та легко відновлюватися бізнес на цій території не буде. На сьогоднішній день російські окупанти там нарили величезну кількість захисних споруд, понищили величезну кількість аграрних угідь. Після деокупації мають бути залучені європейські програми, виділені кошти ЄС і нашими партнерами для того, щоб відновити для аграрного бізнесу території”, – зазначив член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Успішне сільське господарство в області можливе за умови активного поливу земель. Але ця система зараз теж постраждала.
“Довоєнна Херсонщина давала 30% українського ринку овочів, 10-12% збору зернових. По-перше, звільнили тільки половину Херсонщини. По-друге, цього року навряд чи Херсонщина дасть хороший врожай через декілька стримувальних факторів – дуже багато небезпечного заліза знаходиться на полях. Вже є державні програми про розмінування території, але це не буде швидко”, – пояснив експерт.
Разом з цим, дефіциту овочів і фруктів в Україні цього року не буде.
“Майже вісім з половиною мільйонів громадян покинули територію України, відповідно, скоротився внутрішній ринок. Ті види аграрної продукції, що йшли з Херсонщини, частково на себе візьме Миколаївщина та Одещина. Є достатньо великий обсяг, що йде з Туреччини, Близького Сходу, Єгипту”, – пояснив Пендзин.
Post Views: 221