Продавці ринку Херсона розповіли, як працювали під російською окупацією

Попри щоденні обстріли, у деокупованому Херсоні відновили роботу продуктові магазини, а міський ринок навпаки поступово порожніє. Місцеві жителі намагалися підтримувати його роботу під час російської окупації. Торгувати доводилося ввезеним товаром і продавати його змушували за рублі. Зараз там ще можна зустріти товари російського виробництва. Продавці ставлять максимально низькі ціни – кажуть, аби скоріше їх позбутися, повідомляє FREEДОМ.

На спорожнілому ринку Херсона можна побачити закриті павільйони та безлюдні торговельні ряди.

“Торгівлі немає, людей дуже мало. Не знаю, за день, може, потенційний клієнт один буде і все”, – каже продавчиня Анна.

Ринок виглядає зараз так через обстріли російської армії з боку лівого берега Дніпра. Згадують, що під час окупації торгівлю не припиняли. На товари доводилося ставити дві ціни: у гривнях і російських рублях.

“Адміністрація ринку була російських окупантів. Оголошували по ринку, що приймайте рублі. Я намагався рублі не приймати. Казав: “Підіть поміняйте і приходьте з гривнями”. Хто погоджувався, хто скандалив, хто бігав скаржитися до їхньої адміністрації”, – згадує продавець Сергій.

Сергій торгує одягом. Товари з Росії, каже, йому не траплялися. Зараз намагається розпродати все, що було на складі до повномасштабного вторгнення. Із продуктами ситуація зовсім інша.

“З України нічого вони не пропускали. А російський товар, брали, тому що їсти треба. Тому ось так доводилося працювати”, – розповіла продавчиня Марина.

Більшу частину продукції до Херсона завозили з анексованого Криму. За словами продавчині Тетяни, без цих продуктів місто б не вижило.

“Виходу не було. Казали: “Або ти працюєш, або на твоє місце прийдуть”. І не просто говорили, а приходили з перевіркою. Змушували брати російський рубль. Говорили: “Якщо ти не будеш брати цей російський рубль”, то погрожували в’язницею, підвалом. ”, – поділилася Тетяна.

Як розповіла жителька Херсона Тетяна, під час окупації росіяни вводили рублі, але люди мало хто користувався ними. Якість товарів була погана.

“Російські товари зникають, наші українські появляються на полицях. Для нас, що рідна мова, що рідні товари – це рідне, це своє”, – додала жінка.

Продавчиня Олена вийшла на роботу вже після деокупації Херсона. Завезені товари їй дісталися у спадок від тих, хто підтримував російських окупантів.

“Під час окупації наші колаборанти змушували нас оформляти російське ПП, змушували брати російські паспорти. Ми відмовлялися і йшли”, – сказала вона.

М’ясо і молоко – чи не єдина місцева продукція. З постачанням проблем не було.

“На нас тиснули, щоб ми брали рублі. Але ми якось намагалися обходити це стороною. Для мене, звісно, це дуже важко, тому що я 15 років пропрацювала вихователькою і ось під час окупації довелося працювати на ринку. Виїжджати ні, не збираємося, тому що в нас залишилися, по-перше, мої діти, діти моєї сестри, яка померла, і чоловік її помер, і діти залишилися круглі сироти. Документів немає на виїзд і дітей ми вивезти не можемо. Ось доводиться працювати”, – розповіла продавчиня Оксана.

Нині українські товари дедалі більше витісняють із прилавків російські. Мирне життя в місті налагоджується, але водночас обстріли не припиняються. Минулої доби російські війська завдали понад 60 ударів по Херсонській області. Двоє осіб загинуло. Найчастіше б’ють по обласному центру. Влада закликає жителів задля безпеки тимчасово евакуюватися.