Рідкісні види рослин в національному парку “Кам’янська січ” під загрозою зникнення

Через “Кам’янську січ” двічі проходила потужна лінія фронту. Вся територія національного парку зараз буквально завалена боєприпасами. Про це повідомляє Українська природоохоронна група-UNCG на своїй сторінці в Facebook.

На початку грудня доктори біологічних наук Іван Мойсієнко та Олександр Ходосовцев відвідали звільнений від російських окупантів національний парк “Кам’янська Січ”.

Через тотальне замінування території науковці змогли оглянути лише близько 5% території заповідника.

“Окопи, бліндажі, побутове забруднення, забруднення вибуховими снарядами – це те, що ми побачили. Це величезний антропогенний вплив на екосистеми. Від вибухів лишилися воронки. В деяких місцях є сильне пошкодження рослинного покриву, як внаслідок проїзду їхньої техніки степом, так і після зняття степового дерну для укріплення і маскування бліндажів. Також ми бачили підбиту техніку і розлив паливо-мастильних матеріалів. В лісосмугах чимало пошкоджених дерев – як від бойових дій, так і від того, що росіяни облаштовували свої бліндажі, рубали дрова”, – зазначає Іван Мойсієнко.

“Кам’янська Січ” широкою смугою виходить на Каховське водосховище. Там науковці також закладали моніторингові ділянки. Це край правого берегу, навпроти – лівий берег, який тимчасово контролюється окупантами. Учені з високою ймовірністю припускають, що ця територія, яка складається з невеличкої смуги петрофітних степів, буде зруйнована.

“Ми втрачаємо найцінніші біотопи петрофітних степів, в яких передусім зникнуть дуже рідкісні види”, – резюмує Олександр Ходосовцев.

Співробітники парку підрахували, що з 24 лютого до 18 жовтня 2022 року лише пожежами було знищено, або пошкоджено в межах парку такі рідкісні рослини, як:

  • дрік скіфський (633 екземпляри);
  • ковилу шорстку (402 екземпляри);
  • ковилу волосисту (832 екземпляри);
  • ковилу Лессінга (2384 екземпляри);
  • ковилу українську (456 екземплярів).

Крім природи, через навалу росіян постраждала й інфраструктура парку. Був зруйнований офіс адміністрації. Автомобіль, човни, квадроцикл були розкрадені російськими окупантами.