У Києві відбувся майстер-клас з виготовлення кам’яних вишиванок з Нової Каховки (відео)

Архітекторки з Нової Каховки Тетяна та Єлизавета Євсеєви представили техніку, за якою у 1954 році митець Григорій Довженко та бригада майстрів прикрасили фасади адміністративних та житлових будинків Нової Каховки. Про свою місію засновниці “Новокаховського товариства захисту культурної спадщини” розповіли Суспільному.

Понад рік Нова Каховка окупована росіянами. В травні минулого року, щоб привернути увагу до архітектури окупованого росіянами міста архітекторки спільно з львівським бюро “Спадщина” створили виставку “Окупована спадщина: кам’яні вишиванки півдня України”. За рік показали її в різних містах України, Польщі, Хорватії. У Києві розповіли про те, як створювався стінопис і про автора вишиванок, залишених у камені.

“Ми розповідаємо про окуповане росіянами місто Нова Каховка, про його феноменальні мистецькі цінності, так звані кам’яні вишиванки Григорія Довженка. Сьогодні в просторі “Цегла” в рамках історичного фестивалю LEGIO Historica ми представили воркшоп з різьблення по сирому тиньку. Розказали насампеед про Григорія Довженка, його унікальну техніку, чому сьогодні так важливо говорити і про цих митців і про кам’яні вишиванки, і про орнаменти”, – сказала архітекторка, співзасновниця “Новокаховського товариства охорони культурної спадщини” Єлизавета Євсеєва.

Фестиваль LEGIO Historica мандрує різними містами. Протягом чотирьох років проводився і в Херсоні. Цьогоріч жителі Херсонщини, які залишили свої домівки, можуть зустрітись на майданчиках історичного проєкту.

“Історичний фестиваль якраз спрямовуємо на внутрішньо переміщених осіб з Херсона, на їхню інтеграцію в київське середовище і робимо заходи, де намагаємось підкреслити тематику Херсонщини. Майстер-клас зі створення кам’яних вишиванок – це якраз такий захід”, – розповів історик, координатор історичного проєкту LEGIO Historica Євгеній Шатілов.

У Новій Каховці – 120 будинків прикрашених вишиванками Григорія Довженка. Сім років тому архітекторки і волонтери почали відновлювати архітектурні деталі на фасадах. Зараз лише фіксують руйнації внаслідок воєнних дій.

“Будинок, який ми робили чотири роки тому під час пам’яткоохоронної толоки, по вулиці Героїв України, 10 зруйнований внаслідок обстрілу. Снаряд прилетів в торець будівлі, загорівся дах, зруйноване перекриття, частини оздоблень теж впали. Але ми тішимось тим, що в нас майже всі наші будинки сфотографовані і задокументовані, і є можливість відновити це”, – розповіла голова “Новокаховського товариства охорони культурної спадщини” Тетяна Євсеєва.

Новокаховчанкам вдалось відновити техніку різьблення по сирому тиньку Григорія Довженка. Щоденники із записами художника-монументаліста надали його нащадки.

“Цей період його життя у Новій Каховці був визначений ним як той, що дозволив йому віднайти нову техніку і запатентувати її. Навіть в ті складні роки Григорій Довженко винайшов цю техніку різьблення по сирому тиньку. Це не так все просто, начебто пропорції всі і матеріали знайомі, але є певні нюанси. Він її робив разом з моїм батьком Тарасом Довженко, коли він був ще студентом”, – розповіла онука художника, дослідниця та викладачка мистецтва Клавдія Довженко.

До складу розчину мав входити чистий дніпровський пісок, так зазначав художник. Зараз його чи не найважче знайти, щоб відтворити техніку кам’яних вишиванок. Але знаходять замінники, навіть використовують пісок для догляду за тваринами. Організаторки прагнуть відпрацювати технологію і залучити жителів Нової Каховки до післявоєнного відновлення символу міста. Новокаховчанка Анастасія Кратюк вчиться у Києві, є волонтеркою на історичному фестивалі і долучилась до виготовлення кам’яних вишиванок.

“Ми дуже хочемо повернутись і долучитись до відновлення зруйнованої Нової Каховки, до відновлення кам’яних вишиванок Григорія Довженка”, – сказала Анастасія.

Учасники майстер-класу відтворили фрагменти орнаментів Григорія Довженка, а також розфарбували вже виготовлені частини стінопису.