У музеях Херсону розповіли, як російські окупанти їх спустошили
Російські окупаційні війська, відступаючи з Херсону, вивезли майже всі експонати з художнього та краєзнавчого музеїв. Що було в колекціях, які забрали російські військові і як це відбувалося поспілкувавшись з працівниками музеїв пише Радіо Свобода.
З Херсонського обласного художнього музею ім. Шовкуненка вивезли майже 90 відсотків колекції, стверджують робітники закладу. За їхньою інформацією, це відбувалося в кілька заходів перед відступом російської армії з Херсону.
“Якщо у нас було 13,5 тисяч музейних предметів, то принаймні останню цифру, яку я бачила – це десять тисяч”, – розповіла фахівець відділу зберігання та обліку фондів музею Ганна Скрипка.
Жінка була присутньою, коли окупаційні сили спустошували музей.
“Я живу неподалік, тому бачила, мінімум два рази, як росіяни машинами вивозили експонати з музею”, – говорить жінка.
“Сталося так, що я була, коли і заходили в музей, коли забирали силоміць ключі від усіх фондів і коли заходила новий російський директор. Я була того дня і через свою якраз діяльність мене хотіли затримати. До мене приходили з обшуком у квартиру для того, щоб я віддала електронні носії, на яких була записана важлива інформація, яку ми з директором домовились сховати, й за це мене якраз і притягували до відповідальності, чомусь за законами РФ”, – розповідає Скрипка.
Однак тоді окупанти нічого не знайшли в неї, каже працівниця музею. Згодом їй дозволили працювати в музеї.
“Поставили умову – будеш працювати і нікуди нічого не передавати”, – розповідає Ганна.
Жінка слідкувала за збереженням експонатів та за дбайливим ставленням до документації. Врешті вона стала свідком того, як потім музей окупанти спустошували.
“Тут були і цивільні, і військові, і представники так званої нової цивільної влади, і представники від російської культури – від російського Міністерства культури. Вони дивились якраз, що краще взяти, що в першу чергу. В залах, де проходять постійні експозиції, були найкращі наші роботи. Було два дні суцільного жаху, коли не тільки чужі люди, бо я їх не знала наперед, а коли ще й свої співробітники пішли на зраду”, – розповіла Ганна Скрипка.
За її словами, спочатку вивозили найдорожче.
“Перші дні ще вибирали, почали з найдорожчого. Вони ж чули, що в залах, де проходять постійні експозиції, були найкращі наші роботи, і якраз вони і стояли так, щоб їх видно було, ми не встигли розмістити їх на свої місця збереження”, – додала Скрипка.
Сховища краєзнавчого музею, який називали скарбницею півдня України, теж спустошені. Звідти вивезли старовинну зброю, золото, медалі, а також вироби з дорогоцінних металів. Забрали також нагороди Вермахту і документ з підписом Гітлера, а от портрет Леніна із собою не взяли. При цьому залишили зламані двері, вітрини, виставкові майданчики.
“Налічувалось десь 180 тисяч одиниць, які зберігалися в нашому музеї. В нас була “золота комора”. Тобто там були золоті речі – скіфське золото, срібло. Лапідарій був – колекція, тобто історія в камені. У нас був зал зброї, там була показана еволюція зброї, від каміння, яке брали та кидали, до сучасної зброї. Це така була прекрасна колекція, і вона складалася не одним десятиріччям і не однією людиною”, – розповідає вже Ольга Гончарова, в.о. директора Херсонського обласного краєзнавчого музею.
За її словами, цінності музею окупанти вивезли 70 вантажівками.
Охоронець музею Анатолій Матвієнко розповів, що не міг завадити вивезенню артефактів та експонатів. За його словами, російські військові погрожували йому зброєю.