Як IT розвивалось у Херсоні до війни, та які перспективи зараз

До війни в Херсоні непогано розвивалися IT та онлайн-бізнес: тисячі людей працювали у галузі, великі IT-компанії відкривали тут офіси. AIN.UА присвячує матеріал цьому місту та розповідає про херсонський ринок IT до війни, про те, як на нього вплинула окупація, та які у регіону перспективи після звільнення.

До початку повномасштабного вторгнення Херсон не можна було назвати українським технологічним хабом по типу Києва, Харкова чи Львова. Але разом з тим, тут проживали тисячі IT-спеціалістів і працювали офіси великих IT-компаній. До війни в Херсоні та області було зареєстровано більше 2860 фізичних осіб-підприємців (ФОП) це більше, ніж у Тернопільській, Волинській або Закарпатській областях.

У місті розвивалася IT-освіта. Зараз, коли на Кінбурнській косі точаться бої за звільнення решти області, згадувати про відпочинок в регіоні трохи моторошно. Але до війни багато айтішників обирали Херсон та область саме за рекреаційні можливості.

“В Херсоні є одразу два моря, Чорне та Азовське. Херсонська область – це понад 200 кілометрів піщаного узбережжя, на якому розташовані курорти Скадовськ, Залізний Порт, Лазурне з унікальним заповідником дикої природи – незаселеним островом Джарилгач, Кінбурнська коса, Генічеськ”, – так описував життя у Херсоні інженер Андрій Широкопояс.

AIN.UA зробив опитування для кількох компаній про те, як виглядав їхній ринок та їхні перспективи до повномасштабного вторгнення. Більшість вкладала у розвиток в регіоні гроші та з оптимізмом дивилася на перспективи.

“Влітку 2021 року ми почали поступово нарощувати свою присутність, залучаючи до співпраці ще більше місцевих спеціалістів. А у листопаді відкрили офіс у форматі коворкінгу в центрі міста з можливістю розміщення до 40 осіб. Наприкінці 2021 року компанія співпрацювала тут з 50 спеціалістами і розраховувала на подальше зростання, щоб залучити в кілька разів більше людей. На той час у Херсоні вже працювали кілька невеликих ІТ-компаній. У нас були та є амбітні плани щодо розвитку бізнесу в цьому регіоні, адже ми бачимо в ньому потенціал”, – розповідає Сергій Гузенко, власник ІТ-компанії Wezom.

Офіс Wezom працював у місті до середини квітня, а співробітники частково переїхали, а частково продовжували працювати у підвалах та бомбосховищах, поки нагорі були обстріли.

IT-компанія Postindustria, в якої були офіси в Херсоні та Миколаєві, закрила їх після 24 лютого, а техніку, що там була, передала на потреби ЗСУ. Більшість команди і так працювала віддалено. Співробітникам за потреби надавали пакет компенсацій, що включав витрати на релокацію та оренду житла.

“Більша частина працівників перемістилась в більш безпечні регіони України, ті, хто мав на те законні підстави, виїхали за кордон, долучившись до команд в Хорватії, де ми маємо R&D-центр. Кілька людей залишились в Херсоні й навіть під час окупації продовжували працювати та волонтерити в силу своїх можливостей”, – розповіли AIN.UA у компанії.

Керівництво локального онлайн-сервісу виклику OnTaxi мало доволі гарячі обговорення: йти з міста чи залишатися під окупацією. Та зрештою обрали залишатися:

“Були дуже гарячі дебати щодо цього. Ключова та остання фраза нашого підрядника була про те, що це дуже боляче, коли тебе покидають улюблені бренди і ти не відчуваєш підтримки рідних та звичних для тебе сервісів”, – згадує голова бізнес-напрямку OnTaxi Денис Покаліцин.

У місті під окупантами не працював український мобільний зв’язок, тож сервіс унеможливив реєстрацію з не українських операторів та додав можливість авторизації за допомогою менеджерів. Також компанія перестала залучати нових водіїв, лишила у системі лише тих, у кому була впевнена. Регулярно перевіряла документи та номери авто. Міжнародні та локальні бізнеси призупиняли чи скорочували діяльність під час окупації.

Бізнеси оцінюють майбутнє IT у регіоні, та в цілому в Україні доволі оптимістично. EPAM, не радить команді повертатися, допоки ситуація ще небезпечна. Wezom, які тримали офіс відкритим, поки була можливість, після звільнення ще туди не поверталися: не знають, в якому він стані після росіян, його зараз перевіряє поліція. Postindustria планує розвивати офіси на півдні Європи, наймати інженерів, зокрема в Україні. Вертатись до Херсону поки не планують через міркування безпеки, а також через те, що більшість співробітників переїхали. Але подумають над відновленням роботи у Херсоні, коли люди почнуть повертатися до міста. Сергій Гузенко з Wezom вірить, що в українського IT гарні шанси на відновлення попри війну. Навіть попри проблеми з електрикою та зв’язком – це неприємно, але не гірше того, що було в лютому.

“Український IT-сектор має усі шанси відновитися та швидко обігнати довоєнні показники, коли завершиться війна. Переконаний, що коли закінчиться війна, на Україну в цілому чекає економічний бум та приплив інвестицій. Потреба відбудовувати міста та відновлювати економіку дасть стабільний і тривалий попит зокрема й на IT-продукти та послуги. Відтак, ми залишаємось оптимістами”, – вважає він.