Як партизани зірвали план Росії щодо Херсону
Жителі Херсона під час окупації сформували масовий опір, щоб запобігти спробі окупантів утримати місто. Пенсіонери, студенти, механіки та інші мешканці стали активними прихильниками херсонського підпілля. Про це повідомляє видання The New York Times.
Кілька місяців тому Валентин Дмитрович Єрмоленко, літній рибалка плив у вузькій протоці річки Дніпро, на підлозі свого човна, під залізним тазом Єрмоленко ховав три розібрані автомати. Його місто, Херсон, було захоплене російською армією,
Херсон, у гирлі Дніпра, біля Чорного моря, був захоплений у перші дні війни. Незабаром російські чиновники оголосили її частиною Росії назавжди.
Окупаційний уряд Херсона, яким керували російські військові командири та українські колабораціоністи, не гаяв часу на те, щоб зривати українські прапори, захоплювати українські школи, перевозити ящики російських рублів і навіть імпортувати російські родини. Можливо, більше ніде в Україні Росія не витрачала стільки грошей і насильства, батога й пряника, щоб підкорити місто своїй імперській волі.
Керуючись контактами в українських спецслужбах, зібрання пересічних громадян сформувалося в низовий рух опору. У десятках інтерв’ю жителі та українські чиновники описували, як такі пенсіонери, як Єрмоленко – разом із студентами, механіками, бабусями та навіть заможною парою, яка лагодила свою яхту й опинилася в міській пастці на більшу частину року – стали активними партизанами херсонського підпілля. Це було майже як щось із шпигунського фільму.
Вони знімали таємні відео російських військ і відправляли їх українським силам разом із координатами на карті. Вони використовували кодові імена та паролі, щоб поширювати зброю та вибухівку прямо під носом у росіян. Деякі навіть створювали невеликі штурмові групи, які вночі відбивали російських солдатів, роблячи страх і параною, які охопили місто, двосторонніми.
Тепер, коли російські війська зникли, і люди не соромляться говорити про те, що вони зробили, і навіть трохи хвалитися.
“Я ніколи не сумнівався в тому, що ми робимо. Разом з тим, я ніколи не знав, що так люблю свою країну”, – сказав Дмитро Євмінов, власник яхти, якого пан Єрмоленко завербував ховати зброю та мішки з гранатами на різних верфах.
24 лютого, у перший день вторгнення, до Херсона ринули багатотисячні російські війська. Як і в багатьох інших українських містах, місцеві жителі, деякі з яких мали військовий досвід, об’єдналися у групу, відому як сили територіальної оборони, щоб спробувати дати відсіч московській армії. Пан Єрмоленко та його онук-підліток, також на ім’я Валентин, записалися також.
У них було мало зброї, здебільшого старі мисливські рушниці. Гірше того, українські військові прийняли стратегічне рішення відійти з Херсона, залишивши місцевих бійців наодинці.
Вони намагалися влаштувати засідку на російську колону через кілька днів після вторгнення, але, за словами очевидців, зазнали невдачі, залишивши щонайменше 18 ополченців мертвими на мерзлій землі. Після цього херсонський опір змінив тактику.
Члени місцевих сил оборони та інші цивільні почали шпигувати за російськими військами в місті. Українські спецслужби заохочували це – за кілька днів після початку війни вони створили спеціальні канали в Telegram та інших службах обміну повідомленнями, щоб люди отримували стратегічні підказки.
Єрмоленко зголосилися збирати інформацію зі свого району. Оскільки вони так довго жили на Острові, то знали всіх, а пан Єрмоленко підтримував контакти в українському війську разом із силами територіальної оборони.
За словами Єрмоленків, щодня їм надходять десятки відео, аудіофайлів і текстів, в яких відстежується місцезнаходження російських військ, які пересуваються їхнім містом – скільки їх було, якою технікою вони користувалися та в якому напрямку рухалися. Все це було неймовірно небезпечно, але незліченна кількість людей була готова це зробити.
Рух опору незабаром розвинувся. У наступні кілька тижнів українські військові командири та агенти розвідки, що базувалися за містом, попросили цивільних осіб, яким вони довіряли, включно з Єрмоленками, зробити ще більше.
Життя ставало похмурим. У Херсоні закінчувалися харчі. Магазини були закриті. Люди були без роботи. Російські війська шукали мирних жителів, які за ними шпигували; багато жителів поділилися тривожними історіями про те, як їх самих або знайомих їм людей затягували в камери тортур і піддавали ударам електричним струмом і садистським побиттям.
Але мешканці продовжували знаходити шляхи опору. У середині квітня по всьому Херсону таємничим чином з’явилися Рух жовтих стрічок, розписаних балончиками на будівлях. Це був невеликий акт непокори. Але місцеві жителі розповіли, що російські солдати були настільки розлючені, що увірвалися в будівельні магазини і вимагали показати телевізійні записи, щоб дізнатися, хто купує жовту фарбу.
В міру того, як минали тижні, пан Єрмоленко став більш обережним, кому він довіряє. Повільно він зав’язав дружбу з паном Євміновим, успішним підприємцем, чия навколосвітня подорож на вітрильнику залишилася на шляху. Двоє чоловіків юрмилися біля набережної, вдаючи, що вони дивляться на кола від рибних стрибків або розмовляють про човни, і шпигували за російськими патрулями, які плавали річкою.
Пан Єрмоленко розказав другу, що почав отримувати закодовані повідомлення від контактів у мережі опору про зброю. Повідомлення були фрагментарними – кодове ім’я, місцезнаходження, пароль. Його завданням було переміщення автоматів, куль і гранат з одного місця в інше.
Зброя переходила від цивільного до цивільного. Згодом їх передавали українським спецслужбам під прикриттям, які тихенько просочилися назад до Херсона, або бійцям підпільної територіальної оборони.
“Система була побудована як ланки в ланцюзі. Ніхто не знав наступного зв’язку, тож якщо когось спіймають, це не скомпрометує всю операцію”, – сказав Олександр Самойленко, голова Херсонської обласної ради, який допомагав координувати партизанську діяльність з-за меж міста.
Онук Єрмоленків, якому на той час було 18 років, дуже хотів взяти участь. Він та ще троє молодими людей, які ночами стежили за російськими солдатами. За його словами, російські війська були неохайними, часто гуляли набережною в темряві, перевіряючи свої телефони, не звертаючи уваги на світло, яке вони випромінювали.
Він сказав, що його команда вбила щонайменше десятьох росіян; його заяву неможливо було перевірити незалежно, але інтерв’ю з іншими членами місцевих сил оборони підтвердили його думку про те, що він убивав ворожих солдатів.
Акти непокори виникали постійно. Коли окупаційний уряд розірвав торговельні зв’язки з Україною, а потім доручив транспортним компаніям у Херсоні вивозити вкрадене українське зерно до Росії, деякі відмовилися, що було немалим ризиком.
“Вони напали на нашу країну. Я не збирався з ними працювати. Крапка”,- сказав пізніше викрадений власник автотранспортної компанії Роман Денисенко.
В квартири, звільнені українцями почали переселятися російські родини. У парках та супермаркетах Херсона стали звичним явищем російські діти, яких мешканці називали дітьми спецслужб. Але контроль Москви над Херсоном ставав дедалі хиткішим.
Цивільні особи, які співпрацюють з армією, надіслали інформацію спостереження в режимі реального часу, яка дозволила українським силам розбомбити зустріч високопоставлених колабораціоністів у середині вересня. Та готель, повний офіцерів російської розвідки, через кілька тижнів.
“Тільки завдяки мешканцям звільнення відбулося так швидко”, – сказав він.
11 листопада ремонтник грюкнув у його ворота і радісно повідомив, що прийшли українські війська. Подружжя Єрмоленко виїхали на головну площу Херсона, приєднавшись до натовпу приголомшених щасливих людей, які святкували визволення міста.