Як жителі Томиної Балки на Херсонщині, пережили російську окупацію (відео)

Під час російської окупації поблизу села Томина Балка Білозерської громади розташовувались позиції російських військових. Покинуті позиції військових РФ опублікувало Суспільне.

Місцеві під час російської окупації відстежували переміщення військ РФ і намагались передати цю інформацію ЗСУ.

“Місцевість свою знаємо. Вираховували, видивлялися, всі російські шляхи перекривали і контролювали. По дорозі весь час тоді ТОР їздив, російська протиповітряна оборона. Всі російські машини завантажені боєприпасами заходили сюди на ставки, ховатися. Коли війська РФ починали стрільбу, ми орієнтувалися. Накладали карту – і приблизно виводили”, – розповів Володимир.

Навколо села розташовувалися російські артилеристи, які жили поблизу своїх позицій. У колишньому складі на околицях облаштували кухню, а в будиночках біля ставків жили. Перед втечею на лівий берег все розграбували та лишили після себе сміття і російські військові форми. А ще – викрадену в людей побутову техніку.

“На позиції, де стояла РСЗВ “Смерч”, була не одна машина. Ще були машини, які завантажували снаряди для “Смерча”. Звідси били по Миколаєву. Хто не вірить, що вони побутову техніку крадуть, посеред степу, біля капонірів, де немає електрики, ми знаходимо холодильник”, – говорить чоловік.

Будинки жителів Томиної Балки військові РФ під час окупації перевіряли регулярно.

“Закривали село. На кожну вулицю заїжджає БТР і починають перевіряти кожну хату. Десь о дев’ятій ранку в них починався “шмон”. Казали – зброю шукають. І їм дуже важливо було телефон здобути. Показуєш звичайний Nокіа кнопковий, і у них одразу відпадають питання”, – згадує Володимир.

Тікати з Томиної Балки російські військові почали дев’ятого листопада. Тоді ж відключили зв’язок і електрику в селі.