Як жителі Томиної Балки на Херсонщині пережили російську окупацію (відео)

Обстріляні будинки, розкрадені підприємства, знищений врожай. Як пережили російську окупацію жителі Томиної Балки на Херсонщині та, як намагаються відновитись тепер, дізнавалось Суспільне.

У селі Томина Балка Білозерської громади до повномасштабного вторгнення Росії і Україну проживали півтори тисячі людей, зараз залишилась половина – 705 людей. Наслідки російської окупації – скрізь. Зокрема, на Томинобалківському ставку до війни тут люди каталися на човнах, ловили рибу, купалися тощо. З приходом російських окупантів власникам ставка довелося призупинити обладнання. Самі російські військові це обладнання покрали і ставок наразі міліє.

Пані Надія – місцева жителька. Обидва її сини – учасники АТО, від російських військових доводилось ховати їхню форму та відзнаки.

“Російські військові були скрізь, по всьому селі. Вони ферму нам розбили повністю, на полях згоріло все. Через хати летіли снаряди – і дахи, і вікна, літало все. Ходили по хатах два рази на місяць, перевіряли, що там може бути”, – говорить пані Надія.

Тікали російські військові вночі та похапцем. Під час відступу вони пошкодили мережі, тож Томина Балка на півтора місяця лишилася без газу, електрики та води.

“А світло – приходили в кого є генератори, заряджали телефони. Зараз світло, газ, вода в нас є. Роботи, як такої, що була де вторгнення, немає, бо підприємства не працюють. Але намагаються своїми силами відновити працевлаштування людей. Де змогли, своїми силами розмінували поля, засівають”, – каже виконувачка обов’язків старости Вікторія Баранова.

Олександра Слободянюка військові РФ забирали у полон. Він пробув там недовго, бо його сплутали з іншою людиною.

“У нас люди організовані. Є і світло, газ, вода”, – говорить Олександр Слободянюк.

Зараз село, як і інші населені пункти правобережжя, обстрілюють російські військові. 21 лютого Томина Балка опинилась під вогнем “Градів”. Були пошкоджені житлові будинки та приватне підприємство. Наталя Саєнко того дня отримала поранення на власному подвір’ї.

“Все, що я пам’ятаю, як вона летіла, я не чула, опритомніла вже в лікарні після операції. Це мені вже потім сказали, що вона прилетіла в машину – 23 осколки в машині, два – в мене. Пробило череп, тепер у мене дірка в голові. Там будуть ставити пластину”, – каже Наталя Саєнко.

Попри обстріли, жителі Томиної Балки намагаються повертатись до звичного життя – садять городи та наводять лад біля будинків.