За рік війни на Херсонщині правоохоронці відкрили майже дві тисячі справ про злочини проти основ нацбезпеки

Однією з причин швидкого захоплення Херсонської області російськими окупантами голова облради Олександр Самойленко вважає зраду. Про колаборантів у міській раді розповідає і керівниця міської військової адміністрації Галина Лугова. З початку повномасштабного вторгнення правоохоронці відкрили майже дві тисячі справ про колаборанство, держзраду та злочинів проти основ нацбезпеки на Херсонщині. Про це Суспільне поспілкувалось з керівництвом області.

Впродовж 2022 року на Херсонщині розслідувалось понад 1800 кримінальних проваджень щодо злочинів проти основ національної безпеки. Серед них понад 900 за фактами державної зради, колабораційної діяльності та посібництва Росії.

“За результатами розслідувань 140 людей отримали підозру, у тому числі заочно. Серед них ті, хто брали участь у проведенні псевдореферендуму, працювали на окупаційну владу, служили в псевдоправоохоронних органах на кшталт поліції та установи виконання покарань”, – розповіла прессекретарка прокуратури Херсонської області Анастасія Весіловська Весіловська.

Серед тих, хто переметнувся на бік російських окупантів і депутати різних рівнів, працівники виконавчої влади, керівники установ, колишні правоохоронці, працівники медичної сфери та освіти, підприємці та пересічні громадяни.

“І всі вони зараз на лівому березі. Я зверталась до правоохоронців, щоб їх перевірили і притягнули до кримінальної відповідальності”, – говорить керівниця МВА Галина Лугова.

Велику роль у тому, що в органах влади були зрадники зіграв колишній міський голова Херсона, депутат, а нині так званий “в. о. губернатора Херсонської області” Володимир Сальдо.

“Ввплив його нікуди не дівався. Він маніпулював, хитрив, дурив – це засоби якими він чітко володів і користувався дуже вміло і вдало впродовж багатьох років. Це виплило в те, що ми зараз бачимо. Перший хто пішов і це не стало несподіванкою”, – сказала Лугова.

На виборах у 2010 році до рад різних рівнів Сальдо сформував свою партію “Блок Володимира Сальдо”. В обласній раді його очолив колишній начальник поліції, Валерій Литвин, він також перейшов на бік прсійських окупантів. Наразі обом повідомили про підозру у колаборанстві та держзраді.

“Тому жоден колаборант не повинен залишитися на українській землі. Ми повинні зробити все, щоб виявити кожного, хто був за Росію”, – каже голова облради Олександр Самойленко.

Відсоток тих, хто погодився співпрацювати з російськими окупантами маленький.

“Майже всі голови громад, які залишилися на місцях, пройшли через катівні. З 49 громад, які були на території Херсонської області на початок вторгнення, є всього три випадки, де доказана співпраця з росіянами”, – розповів голова облради.

Наразі в судах розглядається 35 справ про колаборанство та держзраду.

“Серед перспектив на найближчий час це завершення низки судових розглядів та ухвалення обвинувальних вироків стосовно колаборантів та зрадників”, – сказала прессекретарка прокуратури Анастасія Весіловська.

За даними СБУ, по колаборантах, посібниках та зрадниках з початку повномасштабного вторгнення розпочато понад 1000 кримінальних проваджень.