Архітектурні пам’ятки Херсона, які пережили кілька революцій та війн, після російських обстрілів зникають із мапи міста

Історичний центр Херсона займає територію Грецького передмістя, яке почали розбудовувати ще наприкінці ХVIII століття. Власну назву район отримав саме від національної приналежності перших грецьких переселенців. У дореволюційний період кілька століть він розбудовувався та перетворювався в престижне місце. Понад сто років тому тут жили заможні купці, підприємці, банкіри, інтелігенція, працювали готелі, магазини, кав’ярні. Передмістя вирізнялося вишуканою архітектурою. До того ж стиль “еклектика” дозволяв “розгулятися” в архітектурному різноманітті. Величезні грецькі колони, зображення міфічних істот, незвичайні орнаменти, ажурні балкони. Про історичні будівлі Херсону написало видання Вгору.

У радянські часи частина будівель зникла або була перебудована, як це, сталося з Одеським готелем на вулиці Гошкевича. Його перетворили на потворний ДК ім. Шмідта. Але деякі будівлі дожили до нашого часу – Херсонська багатопрофільна гімназія № 20, віцеконсульство Італії, будинок перуанських купців тощо. Їх не раз реконструювали та ремонтували, але все ж вони зберегли свій стиль. Навіть у буремні 1917-1921 роки та часи Другої світової війни не зафіксовано інформації про їх суттєві руйнування.

Сьогодні з лівого берега російські війська щодня обстрілюють Херсон із мінометів,  “Градів”, танків, стираючи з мапи міста стару архітектуру. Від їхніх ударів постраждала будівля найстарішого навчального закладу Півдня України – багатопрофільної гімназії № 20. Її заснували ще в 1815 році. Після кількох десятиліть кочування по різних орендованих приміщеннях у 1864 році вона отримала власну будівлю на вулиці Гошкевича.

Днями окупанти знову влучили в будівлю гімназії. Це був уже другий обстріл  навчального закладу.

Багато херсонців навчалися в цьому  закладі. А тепер тут  понівечені шкільні класи, зруйновані стіни, вибиті вікна. Усе це приніс нашому місту «руський мір».

Але херсонці завжди намагаються ліквідувати наслідки обстрілів. Майже відразу після обстрілів робітники взялися за ремонтні роботи та позатуляли розбиті вікна плитами.

Неподалік від гімназії на вулиці Соборній розташована будівля в італійському стилі, до війни тут був шахово-шашковий клуб. Її побудували ще на початку ХХ століття. Тоді в ній розташовувалося віцеконсульство Італії та консульство Перу, яке очолював Анжело Анатра. Він провів у консульство першу телефону лінію, що тоді було великим досягненням дуже рідкісним для того часу. Не всі іноземні консульства могли цим похвалитися. Також Анатра  був почесним командором херсонського яхт-клубу. На фасаді будівлі у 2020 році розмістили меморіальну табличку на честь цього іноземця.

Днями цей будинок в італійському стилі, як і інші споруди історичного центру Херсона, постраждав від ворожих обстрілів. До повномасштабного вторгнення РФ в Україну тут проводилися шахові змагання, а зараз – розруха та понівечені вікна, стіни та фасад будівлі.

У центрі Херсона, на вулиці Старообрядницькій, розташована ще одна з найкрасивіших старих споруд – будинок перуанських купців. Звісно, може виникнути питання: “А що тут робили перуанці? Де Херсон, а де Перу?” Відповідь доволі проста. У кінці XIX – початку XX століття Херсон приваблював іноземців можливістю вести прибуткову торгівлю. Розташування Херсона на Дніпрі дозволяло доставляти екзотичні перуанські товари до внутрішніх губерній. Тому не дивно, що латиноамериканці селилися та відкривали власні торгові компанії в Херсоні.

Архітектура будівлі відрізняється незвичайними елементами. Вона має форму обтічного корабля, який прикрашений південноамериканськими малюнками. Такий орнамент притаманний давній культурі майя.

На початку XXI століття фасад будинку був відремонтований, та отримав  нове життя. Російські снаряди не оминули і його. Вибиті вікна, понівечені стіни та втрачена частина цієї незвичної орнаментації.