Генерал-майор Ковальчук вважає, що контрнаступ на Херсон був успішним лише на 50-60%

Генерал-майор Ковальчук, 48 років, ключовий архітектор великого контрнаступу на півдні країни вважає, що президент РФ Володимир Путін може вдатися до повної мобілізації в Росії й відправити на війну мільйони чоловіків. Він сказав, що українські збройні сили будуть готові навіть до боротьби з мільйонами росіян, але вони потребуватимуть ще більш підтримки з боку західних союзників, включаючи потенційно касетні боєприпаси – тип зброї, який багато країн, в тому числі Великобританія, заборонили. Командувач оперативного командування “Південь” – попередив, що найзапекліші бої можуть бути ще попереду. Проте, він впевнений, що попри все, Україна виграє війну – повернувши всю свою територію, включаючи Кримський півострів. Пише Sky News, якому генерал-майор Ковальчук дав інтерв’ю та поділився думками про операцію, що тривала влітку і восени і в результаті якої було відвойовано значні території на півдні України, а кульмінацією стало звільнення міста Херсон, єдиного обласного центру, який був захоплений Росією з часу повномасштабного вторгнення.

Відповідаючи на запитання, чи будуть російські війська знову намагатися вторгнутися в Україну з півночі, сходу та півдня, можливо, навіть 24 лютого, у річницю початку повномасштабного вторгнення Кремля минулого року, командувач сказав, що такі варіанти розвитку подій цілком можливі.

“Так, ми передбачаємо такі варіанти, такі сценарії. Ми готуємося до цього. Ми живемо з думкою, що вони знову будуть наступати. Це наше завдання”, відповів командир.

Особливу увагу він приділив можливості повторного вторгнення російських військ через Білорусь на північному кордоні України – на шляху наступу на столицю.

“Ми розглядаємо можливість наступу з Білорусі наприкінці лютого, можливо, пізніше. Ми готуємося до цього. Проводимо розвідку. Дивимося, де вони накопичують сили і засоби”, – сказав генерал-майор Ковальчук.

Перша спроба Росії захопити Київ з півночі закінчилася принизливою поразкою. Більш мотивовані сили України, підтримані спочатку обмеженим потоком західного озброєння, змогли дати відсіч погано підготовленим і погано оснащеним військам загарбників протягом декількох тижнів.

Якщо Путін спробує вдруге, спираючись на залишки близько 300 000 військових, яких він мобілізував влітку, Україна має бути краще підготовленою, щоб дати їм відсіч, попередив генерал.

“Ми замінували окремі райони і підготували надійну оборону на певних ділянках. Більше не буде так, що росіяни просто зайдуть, як це було 24 лютого 2022 року”, – сказав він.

Відповідаючи на запитання, чи очікує він на мільйонну мобілізацію, генерал-майор Ковальчук сказав:

“Я думаю, що Путін думає про це. І ми не можемо виключати такого варіанту. Ми повинні бути до цього готові”.

Щодо того, чи зможе Україна впоратися з такою великою силою вторгнення, він відповів:

“Безумовно, так. Однозначно так. Я вважаю, що наша позиція і позиція наших партнерів сьогодні має бути чіткою. Якщо Путін проведе повну мобілізацію, наші партнери готові надати нам всі сили і засоби для того, щоб зупинити не 300-тисячну армію, а мільйонну армію. Нам потрібно більше зброї колективного ураження – не автомат, а кулемет, не снаряд, а касетний боєприпас. Є відповідна протидія діям ворога. Ми впевнені, що в цьому нам допоможуть наші партнери – ті, хто хоче, щоб ми перемогли. Тому що перемагає сьогодні не тільки Україна, а весь цивілізований світ. І ми повинні перемогти”.

Великобританія є однією з понад 100 країн, які підписали міжнародний договір, що забороняє використання касетних бомб. Десятки країн ще не підписали його, в тому числі Сполучені Штати. У найближчій перспективі, за словами генерала, Україні необхідна зброя від західних союзників, яка призначена для проведення наступальних операцій.

“Нам потрібні і танки, і літаки. Нам також потрібна надійна система протиповітряної оборони, яка має ефективність не менше 95%”, – сказав командир.

Командувач розповів про операцію своїх військ з відвоювання ділянок окупованої території на західному березі Дніпра на півдні, включаючи обласний центр Херсон, яка відбулася 11 листопада.

“Кінцевою метою було знищення всіх російських солдатів на західному березі річки. Однак, часовий тиск і нестача боєприпасів призвели до того, що росіяни врешті-решт змогли відступити. Це означає, що контрнаступ був успішним лише на 50-60%, зазначивши, що ці російські війська з тих пір перемістилися для ведення бою з українськими позиціями на сході, а також все ще мають можливість наносити артилерійські удари по західному берегу річки”, – пояснив він.

Щодо наступних цілей України, старший командувач був небагатослівним.

“Колись я обов’язково напишу мемуари. Розповім правду про те, що відбувалося. Сьогодні я не можу сказати занадто багато, щоб не зіпсувати майбутнє”. – сказав він.

У планах, однак, є повернення Криму.

“Крим – це обов’язково, це лише питання часу. Цей прапор не просто так висить. Ми повернемо кожен квадратний сантиметр нашої території”, – сказав генерал, сидячи перед лінією прапорів, що представляють різні регіони на півдні України, включаючи півострів.

Він не назвав часових рамок перемоги, але висловив сподівання, що це буде незабаром.

“Хотілося б вирішити всі питання в цьому році. Але я вірю, що наступного року ми доведемо все до логічного завершення”, – завершив генерал.