Голова громадської організації “Сонячні діти Херсонщини” розповіла про життя в російській окупації

Громадська організація “Сонячні діти Херсонщини” опікується дітьми із синдромом Дауна. Керівниця організації Ірина Ханікова виховує таку дитину  сина Артема. Вона знає, з якими складнощами стикаються сім’ї, в яких зростають “сонячні” діти. Про життя в російській окупації і як виїжджали на підконтрольну Україні територію, про нереалізовані проєкти і про плани на майбутнє Ірина Ханікова розповіла Суспільному.

ГО “Сонячні діти Херсонщини” щороку брала участь у всесвітній акції LOTS OF SOCKS. Через повномасштабне вторгнення Росії в Україну, минулого року в березні акцію так і не вдалося провести.

“21 березня ми збирали сотні людей на головних площах Херсону на дивовижні флешмоби. На жаль, і в цьому році в цілях безпеки ми не проводимо офлайн заходів. Але ми пропонуємо в кожній школі провести урок доброти й толерантності, подивитися чудову виставу нашої інклюзивної театральної студії та обов’язково 21 березня одягнути яскраву кольорову шкарпетку й виставити фото на своїй сторінці у соцмережах”,  говорить Ірина.

Ірина Ханікова майже дев’ять років очолює громадську організацію “Сонячні діти Херсонщини”. Кожна родина, яка є частиною організації, стала для неї рідною. Коли почалася війна, родини продовжили спілкуватися в групі у Viber.

“Як голова правління, як мама, я відчувала відповідальність не лише за свою родину, але й за всіх членів організації. Тому з перших днів почала шукати можливість підтримувати й допомагати кожній сім’ї”,  говорить Ірина.

Для Ірини було важливо висловити свою громадську позицію, тому вона ходила на мітинги, допомагала пораненим в шпиталі, сусідам. Коли психологічний стан її дітей та питання особистої безпеки стало дуже гострим, вирішили евакуюватися в Одеську область.

“Евакуація була важкою й небезпечною, дві з половиною години ми були під російськими обстрілами. Діти дуже налякалися, Ксюша плакала, Тьомич дитина із синдромом Дауна, заспокоював себе виконанням гімну України. Декілька місяців ми жили в селищі Озерне в добрих привітних людей, але задля розвитку дітей вирішили переїхати до Вінниці”,  згадує жінка.

Нині Ксюша й Артем навчаються в школах Вінниці, займаються танцями. Артем тренується в басейні, продовжую заняття музикою, за методикою Соробан, почав займатися вокалом.

Війна перевернула життя кожної родини, яка виховує дитину із синдромом Дауна. Вони ні на мить не припиняли спілкуватися. Постійно й всіляко підтримували один одного, обмінювалися фото дітей, розповідали про їхні успіхи, про своє життя в російській окупації та в інших містах України, а також про життя за кордоном.

За час російської окупації Херсона вдалося реалізувати проєкти “Про війну у форматі легкого читання”, “Херсонці разом”, “Діти – наше майбутнє”. Взяли участь у форумі “Степ і воля: якою буде Херсонщина після звільнення”.

“Зараз наша ГО “Сонячні діти Херсонщини” починає реалізовувати проєкту “Інклюзивне навчання: право, можливість, результат”. А ще ми плануємо відновити наші традиції: “Сімейний квест-фестиваль “Щасливі разом”, інклюзивну театральну студію “Світло в тобі”, “Школу юних кулінарів” та багато інших”, говорить Ірина Ханікова.