Херсонські плавні – це найбільша природна ділянка Дніпра (фото)

Херсонські плавні – це найбільша природна ділянка Дніпра не затоплена водосховищами. Тут є багато видів рослин, які включені в Червону та Зелену книги України, а також охороняються на міжнародному рівні. Зараз частина цієї території окупована Росією, а війна завдає значної шкоди природі. Ми розпитали Івана Мойсієнка, завідувача кафедри ботаніки Херсонського державного університету, про унікальність цієї місцевості. Про Херсонські плавні пише видання Вгору. 

Плавні на Херсонщині горять щороку, але стільки пожеж не було з часів Другої світової війни. Вигоріло від 70% до 80% Національного Нижньодніпровського природного парку. Тут зростають 350 видів рослин, які охороняються законом. Але не пожежі, а саме вибухи становлять найбільшу загрозу. Бо гине оглушена риба, а птахи не можуть гніздуватись.

“Якщо порівнювати з Національним природним парком “Кам’янська Січ”, то там по всій території підбиті гармати й танки, можна натрапити на боєприпаси, міни, бо це суходіл, це степи, там всюди можна проїхати. А тут все-таки болота, і в плавнях не поїздиш так просто”, – каже науковець.

Херсонські плавні особливі не тільки з точки зору природи, але ще й тому, що там розташована велика кількість дач. На херсонських островах побудовані тисячі будиночків для відпочинку.

“Вони розташовані переважно вздовж берегів. І це своєрідна Венеція. Ніде немає такого масиву плавнів і такого масиву дач”, – вважає Мойсієнко.

Зараз херсонські дачі розграбовують і руйнують російські військові. Після закінчення війни та розмінування території саме херсонські плавні та дачі мають стати місцем, яке приваблює туристів.

“Якщо це серйозні пошкодження, такі як будівництво якихось фортифікаційних споруд або великі вирви від вибухів снарядів, бомб, то такі місця можуть десятки років відновлюватися. У деяких випадках вони ніколи не відновляться самостійно, тобто ми повинні будемо допомогти їм”, – говорить Іван Мойсієнко.

Зараз не можна говорити про об’єм шкоди, який завдала війна природі, тільки в загальних рисах. Дослідити це питання повною мірою можна буде тільки після завершення бойових дій. Плавні після пожеж можуть відновитися швидко, але є місця, де людині доведеться докласти зусиль, аби допомогти природі.