Хто керує СІЗО № 2 у Сімферополі, яке являється таємною тюрмою ФСБ для українців (фото, відео)

Російські військові викрадають мешканців окупованих територій Херсонської та Запорізької областей. Громадських активістів, військових пенсіонерів і ветеранів АТО, посадовців, журналістів і волонтерів утримують на підвалах і катують, вибиваючи зізнання. Потім передають кримському управлінню ФСБ, везуть у Сімферополь. Там окупанти восени 2022 року побудували спеціальний тюремний блок, в якому тримають виключно політв’язнів з півдня і Криму. Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Спецблок знаходиться на території виправної колонії № 1 у провулку Елеваторний у Сімферополі. Він розрахований на одночасне утримання понад 300 осіб. Час від часу рідним та правозахисникам вдається дізнатися імена утримуваних у СІЗО № 2.

“Цього місяця Кримській правозахисній групі стало відомо, що у спецблоці російські окупанти утримують Генадія Ласінського, мешканця села Велика Кардашинка на Херсонщині. Його викрали у жовтні минулого року, і весь цей час місцезнаходження Генадія не було відоме. За даними правозахисників, Ласінському інкримінують порушення статті 222 КК РФ (Незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення, пересилання або носіння великокаліберної вогнепальної зброї)”, – йдеться в повідомленні.

Наразі відомо, що у СІЗО №2 знаходяться також: херсонська активістка Ірина Горобцова, журналіст та активіст Сергій Цигіпа, начальник управління гуманітарної політики Херсонської адміністрації Олександр Зарівний, цивільний мешканець Херсонщини Аппаз Куртамет.

Центр журналістських розслідувань поговорив з Тетяною Маріною, цивільною дружиною іспанського волонтера Маріо Гарсіа Калатаюда. Одного із тих, кого тримають без звинувачень в таємних тюрмах ФСБ з кінця березня 2022 року.

Російські окупанти викрали Маріо Калатаюда просто на порозі будинку, куди він повертався після участі у проукраїнському мітингу в центрі Херсона.

“Він пішов на той мітинг, пішов погодував собаку, потім прийшов до мене додому. Він не взяв з собою ключі, зателефонував мені, щоб я відкрила двері. Я поки спустилася з другого поверху, відкрила двері у під’їзд. Дивлюся – там вже нікого немає”, – розповідає Тетяна.

Телефон Маріо вже був вимкнений. Інтернет росіяни глушили, тому повідомити про біду рідних та друзів теж спочатку не було можливості.

“Свідків було дуже мало. Десь в інтернеті через третіх осіб я дізналася через скріншот з повідомленням, що бачили, як на вулиці Суворова, де ми мешкали, підійшли двоє у балаклавах, скрутили і засунули у синій бус без номерів”, – каже Тетяна.

Наш колега, Олег Батурін, якого російські окупанти також викрали і катували на підвалах, один час був із Маріо у сусідній камері в херсонському СІЗО.

“19 березня, в ізоляторі з’явився іноземець, який поводив себе дуже експресивно. У нього просто не закривався рот. Він постійно кричав іспанською, що він думає про російських окупантів. Росіяни не могли закрити йому рота, злилися”, – розповідає Олег Батурін.

Така ж ситуація і з іншим політв’язнем – Олександром Бабичем, міським головою Голої Пристані. Його викрали 22 березня минулого року. З того часу немає точної інформації в якому він стані, немає зв’язку і доступу. Але відомо, що чоловік знаходиться в спецблоці СІЗО у Сімферополі, хоч Росія його так само не підтверджує.

Таку інформацію дружина Ольга отримала від людей, які сиділи з ним в одній камері в різні періоди ув’язнення. Олександра Бабича ФСБ утримує у своїй таємній тюрмі майже рік без відкриття кримінальної справи.

“Його перевели в СІЗО № 2, справа по ньому не відкрита і його приховують. Тому ми ні адвоката не можемо найняти, ні передачу туди відправити. Вони його просто приховують”, – розповідала Ольга.

Центр журналістських розслідувань поговорив також з Мариною Рязановою – матір’ю викраденого в Каланчаку Віталія Рязанова. Чоловік теж перебуває в СІЗО № 2.

“Його російські окупанти викрали четвертого вересня 2022 року. Більше двох місяців тримали в відділку поліції в Чаплинці. Потім обвинуватили в тому, що Віталій з 2015 по 2017 рік був у громадському формуванні, яке допомагало прикордонникам на межі з Кримом”, – йдеться в повідомленні.

“З 2015 до 2017 року він був у добровольчому батальйоні в Херсонській області. З прикордонниками вони на пропускному пункті стояли та чергували. А з 2017 по 2019 мав контракт, він був у Донецькій області в Авдіївці. Формулювання звинувачення: за участь у незаконному бандформуванні на території РФ”, – розповідає Марина Рязанова.

Отже, як бачимо, у СІЗО № 2 в Сімферополі незаконно утримують велику кількість людей за надуманим обвинуваченням чи взагалі без нього. На обмін Росія людей не віддає і навіть не завжди підтверджує їхнє місцезнаходження. Водночас у СІЗО № 2 вчиняються й інші воєнні злочини. Політв’язнів катують і не надають медичну допомогу, відмовляють в огляді медиків і передачі ліків. За словами політв’язня Нарімана Джелялова, крім звичних співробітників у СІЗО №2 охорону забезпечують російські спецпризначенці, які знущаються із в’язнів.

Функціонування усіх місць позбавлення волі на окупованому півострові адмініструє Управління Федеральної служби виконання покарань у Республіці Крим та Севастополі. Ще з листопада 2014 року його очолює Булгаков Вадим Вікторович.

Безпосередньо СІЗО № 2 керує Рябов Микола Дмитрієвич, який переїхав у Крим з Новосибірської області. Колишній заступник начальника колонії № 1, на цій посаді був з 2017 року.

Як керівник СІЗО № 2, Рябов особисто відповідає за всі протиправні дії щодо ув’язнених, які там відбуваються. Але в нього ще є заступники. Курбатов Кирил Миколайович, майор внутрішньої служби.

Другим заступник начальника СІЗО це Горкун Антон Вікторович, колаборант. Колишній працівник МВС України. Звільнений ще у 2012 році.

Одночасно зі своєю посадою заступника керівника СІЗО № 2 у Сімферополі, Антон Горкун призначений виконуючим обов’язки окупаційного начальника Управління Федеральної служби виконання покарань у Херсонській області. Структура зареєстрована у Генічеську 21 лютого 2023 року.

Отже, повертаємося до керівництва СІЗО № 2 у Сімферополі. Начальником відділу режиму та нагляду став старший лейтенант внутрішньої служби Ковех Леонід Олексійович. Колаборант, громадянин України.

Саме ця людина, згідно посадових обов’язків, відповідає за охорону та ізоляцію ув’язнених, постійний нагляд за ними, реалізацію їхніх прав та законних інтересів, які масово і тотально порушуються.