Інтерв’ю з гендиректором Херсонського обласного театру Олександром Книгою (відео)

Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша вісім місяців перебував під російською окупацією. Трупа та херсонці використовували його як укриття, а російські окупанти шукали там українську зброю. Частина театрального колективу перейшла на бік росіян і втекла разом з ними напередодні звільнення Херсону. Радіо Свобода поспілкувалась з генеральним директором та художнім керівником театру Олександром Книгою про те, як театр пережив російську окупацію, долю тих, хто пішов на співпрацю з росіянами, його соратника й водночас мера міста Ігоря Колихаєва та сьогодення закладу культури.

Олександр Книга 33 роки очолює Херсонський академічний театр. Він розповів, як у перший місяць війни культурний заклад став житлом та укриттям для своїх співробітників.

«Місяць в театрі, в бомбосховищі, жили близько 75 людей. Це були, в основному, працівники театру та деякі жителі центру нашого міста. Через місяць, 22 березня, сюди прийшли російські військові з обшуками, вони шукали зброю. Люди злякалися та пішли, бо 16 березня вже був знищений Маріупольський театр, а у нас такий самий», – згадує він.

В березні російські військові обшукали його оселю. Чоловіка забрали на допит.

«Вони мене і як депутата Херсонської обласної ради намагалися змусити співпрацювати», – каже Книга.

Як і більшість співробітників театру, його гендиректор і заразом художній керівник виїхав з окупації. У місті залишилося 70 людей з колективу.

«Мене засмучує їхня зрада, але радію з того, що їх не так багато. У нас всього 250 осіб колективу, а пішли на співпрацю 24 людини. І те творчі з них – чотири актори, два артисти балету, одна працівниця оркестру, а решта – технічки», – каже Книга.

Книга каже, що його шокувала звістка про співпрацю деяких акторів театру з окупаційною адміністрацією. Він каже, що людей, які займалися колабораційною діяльністю, не довелося довго вираховувати. Ті самі себе видали.

«Вони зняли портрети всіх акторів театру, залишивши тільки свої. Не треба було шукати цих зрадників – вони всі висіли на стінах парадного холу театру», – зазначає його гендиректор.

Люди, яких запідозрили в колабораціонізмі, з 1 червня 2022 року залишилися без української зарплати.

«Невелика частина, на жаль, визнаних людей, таких як Ружена Рубльова, як Євген Гамаюнов,
наша дуже відома балетна пара, пішли на співпрацю з росіянами. І для нас це було боляче. Буквально в кінці травня ми вже знали, що відбуваються такі речі, й ми всіх відсторонили від роботи. Вони не отримували заробітну плату», – додає художній керівник театру.

Проросійськи налаштовані артисти виїхали з Херсону на окуповані території й тепер виступають в Генічеську чи Скадовську.

Книга називає себе членом команди мера Херсону Ігоря Колихаєва, який зник з міста.

«Я очолюю фракцію в обласній раді та є депутатом від партії, де є  члном, Колихаєв. Ми не знаємо, де він, що з ним, що та яким чином відбувається. Так, він дійсно перебував у місті, намагався утримати певний сегмент невизначеності тоді, коли не було поліції, а треба було щось робити, бо в місті перебувало багато людей», – каже про політика Книга.

Після окупації у закладі не залишилося комп’ютерів. Зникло від 30 до 40 одиниць техніки разом з жорсткими дисками. Книга пишається тим, що невдовзі після звільнення міста вдалося відновити роботу театру.

«Ми відкрили тут «Артхаб в укритті». Ми несильно це рекламуємо, бо місто дуже потужно обстрілюється. Але найближчим часом ми вже хочемо почати тут грати вистави. У нас є свої, які ми відновили, й усі друзі, всі київські театри, вони тільки чекають на сигнал від нас, коли можна приїхати з гастролями», – ділиться планами він.

Міністерство культури попросило всі національні театри за першої нагоди приїхати до Херсону. Він згадує, як після окупації міста його як керівника театру підтримали колеги з усього світу. А влітку на фестивалі в Туреччині навіть подарували «голову Путіна».

«Я був головою журі в Стамбулі. Турецький глядач – португальські актори. Вони привезли політичну виставу: виходили актори з обличчями Меркель, Путіна і т.д. Коли закінчилася вистава, вони зняли ці маски, запросили мене на сцену і вручили мені голову Путіна», – сміється Книга.

У найближчі три роки він очолюватиме Євразійську театральну асоціацію, яка об’єднує 20 країн.