На деокупованій Херсонщині вже рік у бункері живуть люди
Відколи Росія вторглася в Україну, в селі Луч, що між Миколаєвом і Херсоном, залишилося лише 50 мешканців. Селяни живуть у ядерних бункерах часів Холодної війни, проте покидати своє рідне село не планують. Про життя людей у бомбосховищі селища Луч розповідає The Washington Post.
До лютого 2022 року в Лучі жили 935 людей, проте більшість з них виїхали. Коли Росія окупувала село, жителі перебралися до бункерів для власної безпеки. З 50 тих, хто залишився в населеному пункті, 30 мешканців села переселилися у бомбосховище. Поки жителі Луча переживали російську окупацію в області в бункері, їхнє село було розбомблене росіянами.
“Не маючи куди йти, ми вирішили перетворити своє тимчасове бомбосховище на дім. Ми переїхали до сховища назавжди з чоловіком і сином у серпні після того, як нашу квартиру розбомбили росіяни”, – каже місцева мешканка Світлана Гинжул.
Бункер, побудований у 1950-х роках для захисту радянських солдатів від ядерної війни із Заходом, раніше мав важкі металеві двері, двоярусні ліжка та протигази, але їх викрали задовго до російського вторгнення, ніхто не думав, що це укриття коли-небудь буде використовуватись.
“До бетонно-ядернового бункера, в якому ми живемо, можна потрапити через двері на трав’яному горбі та брудними крутими сходами”, – говорить жінка.
Селяни знайшли електрика, щоб під’єднати бункер до ліній електропередач. Вони зробили піч на дровах, щоб зігріватися, і купили генератор, щоб качати воду. Обставили це місце ліжками, килимами та різнокольоровими ковдрами.
“Оскільки ми тут облаштували цей будинок, ми можемо жити як нормальні люди. Мені було боляче дивитися, як все руйнується”, – каже жінка.
Світлана та інші люди, що живуть з нею бункері виживають за рахунок гуманітарної допомоги та зарплати від її адміністративної роботи в селі – 4000 грн на місяць.
“Після того, як українські війська повернули Херсон, багато тих, хто виїхав з села, повернулися додому. Але навіть після відступу з Херсона Росія продовжила атакувати лікарні та житлові квартали області. Росія все ще контролює лівобережну Херсонщину, щоб зберегти свій сухопутний шлях до Криму”, – говорить жінка.
Світлана Гинжул – налаштована залишитися жити в бомбосховищі. Її сина готують до направлення в Бахмут, на Схід, для боротьби з окупаційними російськими військами.