На відновлення Каховської ГЕС підуть роки та мільярди гривень
Керівник Укргідроенерго розповів про роботу ГЕС під час війни, їхню роль в роботі енергосистеми в критичні моменти, кошти на відновлення, ціни на електроенергію для споживачів. А також – про забезпечення водою населення України. Інтерв’ю з генеральним директором Укргідроенерго Ігорем Сиротою виклав «Вечірній Київ».
Що відомо наразі про Каховську ГЕС?
“Ми не знаємо напевне, що відбувається на Каховській ГЕС, який стан її обладнання, оскільки вже майже чотири місяці наших співробітників на станцію не допускають російські окупанти. Але знаємо напевне про пошкодження двох агрегатів, й те, що Каховська ГЕС не працює і понад чотири місяці виконує фортифікаційну функцію. Через припинення роботи Каховської ГЕС Україна втратила 320 мегаватів потужності”, – говорить Сирота.
У якому нині стані Каховське водосховище?
“До початку лютого російські окупанти допустили до критичної відмітки Каховського водосховища – спостерігалося зниження рівня води. Це відбувалось через часткове пошкодження напірного фронту гідротехнічних споруд та неконтрольованого скидання води через греблю. Але зараз йде тало-дощовий паводок на Десні та Дніпрі. З кінця лютого нам вдалося підняти рівень води в Каховському водосховищі до позначки 14,23 метра. Це забезпечило той рівень, який потрібен для водозабору для міст, що споживають воду з Каховського водосховища, й покращення роботи водоканалів Дніпропетровської, Запорізької та Херсонської областей. Нині вдається цей рівень утримувати. Також, враховуючи прогноз припливу води до Київського та Канівського водосховищ на березень поточного року, очікуємо підтримання рівня Каховського водосховища не нижче 14,0 м протягом місяця. У нас перед Каховським є ще п’ять водосховищ, ми зрегулюємо й наповнимо його. Але все буде залежати від того, що російські окупанти зроблять, коли відступатимуть”, – говорить директор Укргідроенерго.
Яких пошкоджень від ворога зазнали ГЕС Дніпровського та Дністровського каскаду?
“Були пошкодження на наших станціях. Те, що нам вже вдалося комісійно зафіксувати, – це понад 22 мільярди гривень збитків на сьогодні, а з раніше прорахованими збитками на Каховській станції і не враховуючи останнього удару по Запоріжжю – загальні збитки приблизно сягають 40 мільярдів гривень. Сумарно, через російські обстріли Україна втратила понад 2000 МВт потужності гідрогенерації”, – говорить пан Ігор.
Які роботи після російських обстрілів доводилося терміново виконувати й чи був резерв обладнання, агрегатів?
“Якийсь невеликий резерв у нас є, щоб швидко полагодити. Нам вдалося зробити так, щоб всі станції працювали. На короткий час виводилася з роботи гідроакумулююча Дністровська станція. А так ми всі станції тримали в робочому стані, так, з обмеженими потужностями через пошкодження, але працювали”, – каже Сирота.
Чи є труднощі з ремонтами, замовленням обладнання, яке потребує відновлення?
“Тут є ще така особливість, що обладнання на ГЕС не уніфіковане, а унікальне й виготовляється окремо під кожний об’єкт. Його потрібно замовляти за кордоном. І, скажімо, те, що раніше можна було отримати скоріше, сьогодні європейські виробничі потужності через переобтяження замовленнями від України, можуть виготовити це давше. Ми замовляємо обладнання одразу після пошкодження”, – говорить Ігор Сирота.
Чи здійснюєте ви фіксацію тих пошкоджень, що було отримано?
“Спочатку робимо фото- відеофіксацію, працюють комісії, куди входять СБУ, поліція, екологи, місцева влада, ДСНС, наші енергетики – вони все фіксують, щоб обрахувати втрати й суму завданих збитків”, – каже пан Ігор.
А що ще наразі впливає на швидкість відновлення?
“Зрозуміло, що на перебіг ремонтних робіт впливають російські обстріли, які не припиняються, та значна кількість повітряних тривог, під час яких всі ремонти зупиняються задля безпеки персоналу. Наші фахівці знаходять тимчасові схеми, резервні схеми – роблять все, щоб виконувалося завдання, покладене на компанію”, -каже директор.
Чи можливо буде відновити Каховську ГЕС і скільки це приблизно коштуватиме?
“На Каховській ГЕС можна буде провести точну оцінку завданих втрат лише після деокупації. Але ще 15 вересня 2022 року Укргідроенерго звернулося до Європейського Суду з прав людини із заявою про відшкодування збитків, завданих Товариству в результаті військової агресії Росії. Загальна сума заявлених збитків, завданих активам Товариства на той момент – Каховській ГЕС та системі енергозабезпечення острова Зміїний – за незалежною експертною оцінкою сягнула 16,8 млрд грн”, – поясноє Ігор Сирота.